Ситуација око Рафе последњег града у појасу Газе у који израелска војска још није ушла све је ближа експлозији — док се сам град налази под свакодневним ваздушним ударима, званични Тел Авив не крије да неће одустати од планиране инвазије.
Израелски министар одбране Јоав Галант током званичне посете Вашингтону потврдио је за медије да ”нема сумње” у одлуку уласка војске у Рафу, а исто је поновио и премијер Бенјамин Нетанјаху.
Реагујући на ове наводе, Египат је започео са пребацивањем додатних моторизованих јединица на границу са Газом, мада су сви изгледи да њихов задатак неће бити сукоб са израелским снагама, већ спречавање уласка палестинских избеглица на Синај.
Позиција САД
Упркос демонстративној критици Тел Авива и суздржаној позицији у СБ УН која је омогућила усвајање прве резолуције која захтева тренутни прекид ватре, чини се да је Вашингтон дао зелено светло за спровођење операције, уз узимање у обзир интереса Египта.
Ово, условно речено, компромисно решење навело је Тел Авив да купи 40.000 шатора за смештај избеглица и започне припрему за организовану евакуацију цивилног становништва — међутим, питање где ће Израел сместити ове људе које очигледно не сматра себи једнакима, остаје отворено питање.
Најзад, говорећи о трагедији палестинског народа, тешко је не осврнути се и на чињеницу да се даље припреме Израела за улазак у Рафу одвијају упркос правно обавезујућој резолуцији СБ УН — што само осликава стварни ауторитет онога што би требало да је најутицајнија и најзначајнија међународна институција света. Толико о постојећем светском поретку.