Током последњих неколико недеља на јужном Кавказу видимо одређено реструктуирање позиција Запада које се реализује кроз два блиско повезана процеса — с једне стране видимо све већу изолацију Грузије, док с друге можемо пратити све дубљу интеграцију Јерменије у војно-политичке структуре под контролом Вашингтона.
Шта се догађа у Грузији?
Када се парламент Грузије средином априла одлучио на неуобичајено суверенистички корак изгласавања закона о страним агентима, колективни Запад реаговао је бројним притисцима, као и отвореним претњама, захтевајући одустајање од овог пројекта, истовремено покушавајући да дестабилизује унутрашњу ситуацију све насилнијим демонстрацијама.
Крајем маја, закон је усвојен, а вето прозападне председнице је успешно надглсан чиме је Грузија задала снажан ударац заступницима страних интереса — и ово није прошло без последица.
Крајем јуна, амбасадор ЕУ у Грузији објаснио је о одлуци Брисела да замрзне процесе евроинтеграције док парламент не повуче условно спорни закон.
Четири дана касније, шеф европске дипломатије Жозеп Борељ објавио је о обустави финансијске помоћи Тбилисију, као и затварању свих заједничких пројеката који се реализују кроз Европски фонд мира, иначе главну структуру која под окриљем ЕУ координише финансирање кијевског режима.
До петог јула, Пентагон је објавио о отказивању раније договорене америчко-грузијске војне вежбе Noble Partner, због мајске изјаве грузијског премијера Ираклија Кобахидзеа да Запад врши притисак на Тбилиси како би отворио други фронт против Русије.
Само дан касније, из Пентагона је стигло саопштење о одлагању свих америчко-грузијских војних активности до даљњег, а у склопу свеобухватног преразматрања билатералних односа.
Шта се догађа у Јерменији?
Ситуација у Јерменији знатно је другачија — упркос наставку демонстрација против издајничке власти Никола Пашињана, Запад наставља да интензивира сарадњу са Јереваном, користећи је притом као механизам повећања сопственог присуства на јужном Кавказу.
Почетком јула, званични Вашингтон је потврдио гласине о припреми нове преговорне платформе Јерменија – Азербејџан која ће се реализовати уз посредовање НАТО — на тај начин, не само што ће Русија бити потпуно искључена из политичких процеса на јужном Кавказу, већ ће и на војном плану бити замењена НАТО.
Најзад, колико јуче Азербејџан је организовао самит Организације туркијских држава у граду Шуша који се налази на територији ликвидираног Арцаха — ово је, наравно, на првом месту био демонстративни гест који је показао свету да нема сумње у азербејџанску контролу над Нагорно-Карабахом.
Но, оно што може имати далеко практичније импликације јесте саопштење представника Бакуа о неопходности проширења логистичке инфраструктуре на јужном Кавказу, укључујући ту и на простору Зангезурског коридора који се налази на територији Сјуникске области Јерменије. Бар за сада.