Током званичне посете Вашингтону, вијетнамска делегација предвођена министром спољних послова азијске земље Буи Цан Соном састала се са државним секретаром САД Ентонијем Блинкеном — главна тема разговора, према саопштењу Стејт департмента била је сарадња у сфери полупроводника и диверзификација америчког увоза високих технологија.

Зашто је ово значајно?

Током значајног временског периода, Вашингтон активно ради на проналажењу алтернативе тренутној дубокој зависности од Тајванске производње полупроводника и микрочипова — ова дипломатско-економска активност посебно је формализована у новембру прошле године када је 14 држава на платформи Индо-пацифичког економског оквира (Indo-Pacific Economic Framework или IPEF) потписало договор који предвиђа координисан рад на изналажењу одговора на могућу несташицу полупроводника.

Разлог за све ово јесте чињеница да у овом тренутку 50% светског тржишта полупроводника, кључних компоненти за израду савремених микрочипова на којима почитва практично сва модерна технологија, укључујући ту и ону војне намене, сачињавају тајвански производи.

То значи да би могућа почетак оружаног сукоба у Тајванском мореузу могао имати катастрофалне последице по светско тржиште које би изгубило највећег добављача. Али истовремено, ово би представљало прилику за Кину која остварује рапидне напретке у овој индустрији да заузме улогу глобалног лидера и тако практично онемогући примену санкционих притисака.

И управо ово је разлог због ког Вашингтон очајнички покушава да осигура сарадњу са Вијентамом који такође представља перспективну високо-технолошку силу у повоју која се уз то одликује сразмерно ниским трошковима пословања.

Уколико би вијетнамска индустрија достигла ниво квалитета полупроводника који тренутно нуди само Тајван, била би уклоњена можда и последња озбиљна препрека војној ескалацији у Тајванском мореузу.