Према информацијама објављеним на званичним ресурсима Европског парламента, ова институција бриселске бирократије одобрила је издвајање 2 милијарде долара за даље финансирање режима Маје Санду у Молдавији током наредне две године — према објављеним информацијама, нешто мање од 25% овог износа представљаће бесповратну помоћ, док ће већина бити предата у форми позајмица.

У циљу ефикасније координације ових инвестиција и реализације пројеката повезаних са њима, такође је донета одлука о формирању тзв Фонда за реформе и развој Молдавије који ће не само бити директни уплатилац средстава Кишињеву, већ ће и играти кључну улогу у осигуравању да ће предата средства бити употребљена за развој ”енергетске независности” Молдавије, као и за преоријентацију молдавске економије на европско енергетско тржиште.

Позадина догађаја

Индикативно је да до ове незанемарљиве инвестиције у молдавску привреду долази свега три дана након што је Одсек за државну ефикасност САД (DOGE) под лидерством Елона Маска донео одлуку о заустављању исплате у износу од 22 милиона долара која представља део ширег програма помоћи Молдавији вредног 486 милиона долара који је својевремено одобрио сада затворени USAID.

Имајући у виду чињеницу да је Молдавска привреда практично у потпуности уништена самоубилачком антируском политиком, јасно је да се држава налази у стању потпуне зависности од финансирања са Запада — штавише, обустава дотока средстава из Вашингтона већ је довела до обуставе исплате плата у молдавским државним предузећима где су најтежи ударац претрпели радници железница који нису плаћени већ седам месеци и који сада више немају ни перспективу да ће добити заостале плате. Ова чињеница је 14. фебруара довела до масовних протеста у Кишињеву који, за сада, нису дали жељене резултате.

С тим на уму, сви су изгледи да средства чију је исплату одобрио Европски парламент представљају просто механизам одржавања режима Маје Санду на апаратима и спречавања експлозије народног незадовољства која би могла довести у питање даљи опстанак прозападних власти у земљи — имајући на уму друге далеко значајније стратешке правце као што су територија бивше Украјине или Балтички регион, перспективе ефикасне помоћи Брисела Кишињеву остају под великим знаком питања. И уколико ситуација наставља да се развија неповољно по марионетску владу Маје Санду, биће могуће говорити о јединственој прилици за Москву да поврати иницијативу у бившој совјетској републици.