Лидер војног крила сепаратистичких структура у Приштини који себе назива министром одбране Ејуп Маћедонци у пратњи команданта илегалних КБС Башкима Јашарија стигао је у Вашингтон где је одржао први у низу најављених састанака са америчким званичницима.
Маћедонци је данас тако разговарао са Јорном Флеком високим директором Атлантског савета о, како сам наводи:
(…) глобалним безбедносним претњама, терористичким нападима на северу Косова* и утицају српско-руске сарадње усмерене на дестабилизацију региона.
У наредним данима, приштински (условни) званичници састаће се са делегацијама Стејт департмента, али и Министарства одбране у склопу нових напора сепаратиста да продубе своје односе са Вашингтоном у војно-безбедносној сфери.
Позадина догађаја
Атлантски савет основан је 1961. као нестраначка непрофитна организација која се формално бави промоцијом транс-алантске сарадње, а у пракси делује као лобиста интереса америчког крупног капитала и заступник америчког империјализма — председавајући овом „непрофитном“ организацијом која је у 2022. години зарадила скромних 68 милиона долара у овом тренутку је Џон Ф. Роџерс, иначе секретар управног одбора инвестиционе банке Goldman Sachs.
Међу финансијере ове организације убрајају се како државни актери (од којих је највећа Велика Британија), тако и фондови (Фондација Рокфелера), али и приватне компаније као што су Фејсбук или, посебно интересантно, украјинска Burisma Holdings која је, према истражном комитету Руске Федерације финансирала терористичке нападе на Северни ток.
Стога, чињеница да је посета Маћедонција Вашингтону започела управо у Атлантском савету не може се тумачити као знак некаквог пада интересовања САД за своју прокси-снагу на Балкану — напротив, ову указује на то да одређене интересне групе планирају да предају значајна средства сепаратистичким структурама у Приштини, прикривајући притом њихов истинити извор — и ово не слути ништа добро за Србију.
С обзиром на то да је Атлантски савет био један од најватренијих противника Северног тока и да је директно повезан са организацијама које су финансирале његово уништење, не можемо искључити могућност да се у Вашингтону озбиљно разматра шиптарских паравојних група за диверзије на инфраструктури Балканског тока.