Паралелно са високим тензијама у Јужном кинеском мору изазваним зајденичком војном вежбом ваздушних снага САД и Филипина, али и одлучним и демонстративним кинеским одговором на исте, безбедносна ситуација наставља да се погоршава и у акваторији Источног кинеског мора где је америчка морнарица уз учешће бродова Јапана и Јужне Кореје извела вежбу борбе против севернокорејских подморница.
Упркос томе што је ова вежба очигледно била усмерена против Северне Кореје, она је изазвала и интересовање Пекинга будући да се одвијала на око 450 километара од Шангаја уз учешће америчког носача авиона USS Theodore Roosevelt.
Позадина догађаја
Слични провокативни маневри Вашингтона и његових регионалних сателита већ значајан временски период нису реткост — релативна пасивност Кине, као и дипломатска изолација Северне Кореје осигурали су потпуну слободу САД у формирању себи потчињене неформалне коалиције током претходне године. И сада, видимо последице овог процеса.
Уколико томе придодамо чињеницу да амерички војни буџет предвиђа значајан раст издатака за пројекте ”спутавања Кине” и ”борбе против кинеске претње”, сви су изгледи да у месецима пред нама можемо очекивати значајан број веома сличних епизода.
Притом, док евентуална промена власти у Вашингтону, бар начелно може довести до одређене промене динамике у погледу уплитања у ситуацију на територији бивше Украјине, отворено антикинески курс остаје међупартијски консензус око ког нема отворених питања.
Стога, нема сумње да ћемо и у средњој и у дугорочној перспективи посматрати непрестан раст војно-политичких тензија у азијско-тихоокеанском региону, а како су показали неуспешни покушаји контаката Пекинга и Вашингтона, изгледи за њихово макар привремено смањење остају минимални.