Током претходне недеље писали смо о правој офанзиви америчких дипломата на Јерменију као и о посети озлоглашене званичнице Стејт департмента Узре Зеје у Грузију.
Ове две истовремене хибридне операције реализују су се на знатно различите начине — док смо у Грузији могли чути критике на рачун актуелних власти и видети састанке са представницима НВО сектора, у Јерменији се одвијала формализација стратешког партнерства Јеревана и Вашингтона, закључно са појављивањем представника Пентагона у јеменском Министарству одбране.
Међутим, циљ остаје исти — потискивање Русије са јужног Кавказа и успостављање доминације Запада у региону. И ово је поручено потпуно отворено. У Тбилисију, Узра Зеја описала је Москву као „непријатеља Грузије”, док је у Јеревану поручила да присуство Русије у земљи не може осигурати мир на јужном Кавказу.
Перспективе даљег развоја ситуације
Промена устава у Јерменији и излазак из ОДКБ
Будући да се у Јеревану већ сада налази влада потчињена Вашингтону, главни циљ Запада у месецима пред нама јесте одржавање Никола Пашињана на власти упркос снажном протестном покрету који подржава чак и Јерменска Апостолска Црква. За САД и његове сателите, Пашињан је кључан за завршетак јерменског пројекта — пред марионетским властима још увек стоји задатак спровођења референдума о измени устава који ће легализовати посебан правни статус Зангезурског коридора (што као услов сада јавно помињу и Баку и Анкара) и омогућити закључење мировног споразума под условима Азербејџана.
Стога, није изненађење да је Узра Зеја током своје посете посебан акценат ставила на америчку инвестицију од 16 милиона долара у јерменске полицијске снаге — куповина лојалности полиције, и посебно жандармерије која је и у претходним недељама одиграла кључну улогу у насилном гушењу протеста и застрашивању избеглица из Арцаха, неопходна је за вештачко одржавање Пашињанове владе након експлозије народног незадовољства због промене устава која се, незавнично, најављује за јесен.
Други битан аспект јерменског пројекта Вашингтона јесте осигуравање платформе за улазак НАТО снага на јужни Кавказ — марионетске власти Јерменије још су у крајем маја затражиле слање америчких специјалиста у Министарство одбране како би оне ”преобучиле јерменску армију по америчким стандардима”. Са изаслаником Пентагона у Јеревану, видимо да овај план улази у фазу реализације. И по свему судећи, он ће се окончати коначним изласком Јерменије из ОДКБ и склапањем неке форме безбедносног споразума са Вашингтоном и са НАТО — још у марту, генерални секретар милитантног блока боравио је у Јеревану, а том приликом уговорен је још један састанак са учешћем Пашињана, Столтенберга, Ентонија Блинкена и Урсуле фон дер Лајен.
Обојена револуција и отварање другог фронта у Грузији
У Грузији где је владајућа странка заузела суверенистички став, главни циљ Вашингтона јесте реализација сценарија обојене револуције са циљем постављања нових марионетских власти у парламент, а о чему смо детаљније писали јуче. И будући да се дестабилизација ситуације очекује у октобру, непосредно пре или након предстојећих парламентарних избора, постоје значајне шансе да ће се активирање проамеричких снага одиграти истовремено са спровођењем референдума у Јерменији.
Оваква подударност може бити назнака могућих планова Вашингтона да запали јужни Кавказ у покушају да преоптерети руске обавештајне службе и под маском нереда започне припреме за отварање другог фронта против Русије у Абхазији и Јужној Осетији, а користећи се оним политичким снагама у Грузији које планира да доведе на власт.
И овакав сценарио тешко да би представљао изненађење — актуелни грузијски премијер Иракли Кобахидзе у мају је саопштио да се Тбилиси од почетка СВО налази под континуираним притисцима Запада по питању ступања земље у оружани сукоб са Русијом, а са циљем даљег слабљења Москве. И покушаји Запада да консолидује своје позиције на јужном Кавказу морају бити разматрани с овом чињеницом на уму.