Тактички приступ армије РФ
Упоређујући данашње снимке из источног предграђа Часов Јара познато као Канал са онима који су се у медијима појавили јуче (први приложени снимак) можемо приметити јасне знаке изузетно интензивног деловања руске артиљерије — у мање од 24 часа, огроман број зграда практично је сравњен са земљом што не представља лак задатак, посебно имајући на уму карактеристике совјетске архитектуре која се показала као веома отпорна на ударе.
Ово је у складу са информацијама које пристижу са терена, а према којима је армија РФ од команде добила зелено светло за примену тактике ”ватреног таласа” што подразумева континуирано одржавање високог интензитета артиљеријске ватре које онемогућава непријатељу било да узврати, било да спроводи маневре.
У том погледу, овде видимо одређене сличности са почетком битке за Авдејевку — руске снаге примарно су фокусиране на рушење непријатељских утврђених положаја и наношење максималних губитака пре почетка офанзивних дејстава. И уколико се сличности наставе, већ у наредним часовима можемо очекивати укључење авијације.
Деловање пешадије
У овом тренутку, постоје одређена неслагања између различитих извора по питању тога да ли руске снаге контролишу објекте у Каналу или не — но, чак и у случају најоптимистичнијих процена, руско присуство унутар градске линије остаје симболично.
Главни задатак јединица на линији контакта, војника 98. дивизије ВДВ, јесте учвршћивање и задржавање позиција на ободу града као и недопуштање непријатељу да поврати контролу над системом ровова које су јуче заузеле руске јуришне групе.
Овде можемо поменути и покушаје прилакса Часов Јару са југа, из правца Ивановског без чега је практично немогуће приступити јуришу на Канал — међутим, суочене са жестоким отпором, као и низом природних препрека које су постале утолико значајније након што су ОСУ дигле мостове у ваздух, руске снаге на овом правцу још увек нису оствариле значајан продор ка граду.