Говорећи о азијско-тихоокеанском региону, годину која се окончава за мање од две недеље обележило је значајно проширење регионалног антикнеског блока који делује у интересима Вашингтона.
Антикнески блок
Након склапања билатералног безбедносног споразума између Маниле и Вашингтона, формирано је језгро антикнеског блока које сачињавају Јапан, Јужна Кореја и Филипини.
Поред САД, овај блок активно подржавају Велика Британија, Француска и Аустралија, а у другој половини године, њему су се отворено придружили Папуа Нова Гвинеја и Малезија. Вашингтон такође активно ради на привлачењу Индије у своје редове.
Кинески савезници
Поред Северне Кореје као можда и најближег стратешког партнера и савезника Кине, Пекинг је током претходних месеци осигурао блиску војну о политичку сарадњу са Камбоџом и Лаосом.
Такође, у току су преговори о формирању кинеске поморске базе са Шри Ланком, а Пекинг улаже значајне економске напоре у побољшање односа са Вијетнамом у циљу потискивања америчког утицаја који бар за сада остаје доминантан у Ханоју.
Најзад, током претходних месеци забележен је раст војне сарадње између Кине и Тајланда.
Неуралгичне тачке
У региону такође постоје одређене неуралгичне тачке које у будућности могу утицати на даљи развој геополитичке ситуације.
Ту можемо поменути грађански рат у Мјанмару, планове Запада за обојену револуцију у Бангладешу, те деловање НВО финансираних из Вашингтона у Казахстану и Монголији.