Када је у новембру прошле године Хавијер Милеи дошао на чело Аргентине, писали смо о томе да је његова карактеризација као ”десничара” погрешна, уколико десницом сматрамо политичку опцију која се оријентише према националним интересима и делује у складу са идејом неприкосновености државног суверенитета. Хавијер Милеи, сада већ нема сумње, делује у интересима Вашингтона и колективног Запада.

С тим на уму, захтев за статус глобалног партнера НАТО не представља никакво изненађење — Милеи је пре ове одлуке већ повукао захтев за члнаство у БРИКС-у, посетио Израел и најавио отварање амбасаде у Јерусалиму, као и исказао спремност за помоћ Украјини. Стога, зближавање са НАТО само је очекиван следећи корак.

Позадина догађаја

Оно што је занимљиво јесте што Аргентина иступа са овим предлогом у истом тренутку када је Колумбија, за сада једини НАТО партнер у Јужној Америци, саопштила о плановима да у блиској будућности преда захтев за чланство у БРИКС-у.

С тим на уму, није искључено да Буенос Аирес повлачи ове потезе како би осигурала да утицај Вашингтона на континенту неће ослабити. На крају крајева, уколико Колумбија приступи БРИКС-у, то ће значити чланство две јужноамеричке државе у блолку који се залаже за принцип мултиполарности, укључујући ту и привредну и војну силу региона, Бразил.

Томе можемо додати и суверенистички оријентисану Венецуелу која има огромне привредне капацитете и чији је раст у економског лидера региона заустављен искључиво бруталном санкционом политиком САД.

Стога, за колективни Запад, учвршћивање позиција у Аргенити јесте приоритетни интерес будући да се ради о механизму супротстављања утицају суверенистичких снага у Јужној Америци.