Медији балтичких држава са великом радошћу објавили су о данашњем демонстративном лету америчких стратешких бомбардера B-52H изнад регије, са провокативним приближавањем летилица руској територији у рејону естонско-летонске границе и каснијим лансирањем навођених бомби изнад литванског полигона западно од Виљнуса.

Позитивна медијска слика која је формирана око овог догађаја била је посебно потребна у Естонији где је свега два дана раније под руководством британских стручњака спроведена вежба реаговања на могућу руску офанзиву — вежба која је укључивала дизање у ваздух моста у Талину што је изазвало забринутост становника естонске престонице.

Но, свести активност НАТО авијације само на демонстрацију силе у циљу формирања потребне медијске представе било би погрешно — спроведена операција представљала је увежбавање деловања у сценарију сукоба у Сувалкском коридору, а имајући на уму присуство извиђачких авиона НАТО дуж граница Калињинграда током спровођења маневара, сви су изгледи да је дошло и до детаљног осматрања деловања руске ПВО на територији ексклаве.

А говорећи о Калињинграду, не треба сметнути с ума ни чињеницу да су пре три дана оружане снаге Пољске разместиле додатне снаге 16. поморске моторизоване дивизије опремљене јужнокорејским тенковима К2 у рејон насељеног пункта Брањево који се налази на свега 7 километара од границе Калињинграда.

Позадина догађаја

Све ово представља само наставак милитаризације севера Европе у припреми за предстојећи континентални сукоб који НАТО, како се чини, сматра све извеснијим.

А, имајући на уму не само пребацивање америчких стратешких бомбардера у Велику Британију, већ и противподморничких P-8A Poseidon у Шкотску, те формирање нових командних центара НАТО у Немачкој, Норвешкој, Финској, Данској и балтичким државама, сви су изгледи да можемо очекивати даље интензивирање активности пакта на северном стратешком правцу у месецима пред нама.