Чини се да ни једно заоштравање реторике између Пекинга и Вашингтона не може проћи без једног од најстраственијих противника Кине, главнокомандујућег америчком морнарицом у индо-тихоокеанском региону, адмирала Џона Акилина.

Овог пута, Акилино није био оригиналан — у јавности је иступио са упозорењем да је Кина у последње три године драматично повећала темпо војног развоја што, сматра Американац, долази са агресивнијим наступом Пекинга у региону.

Но ове тврдње смо већ могли чути крајем марта када је Акилино тумачио модернизацију Народноослободилачке армије Кине као припрему за инвазију на Тајван до 2027 — о импликацијама ових тврдњи писали смо раније.

Позадина догађаја

Док у самом саопштењу нема ничега заиста новог, оно што је овде интересантно је, поново, тренутак у ком је Акилино одлучио да иступи у јавност — мање од три дана после састанка кинеског лидера Си Ђинпинга са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном.

И овде видимо још једну константу кинеско-америчких односа — сваки покушај успостављања комуникације и спуштања тензија у протеклих неколико месеци завршавао се неуспехом, заоштравањем реторике и, обично, новим демонстрацијама моћи Вашингтона.

Овај циклус који се понавља већ неколико пута снажан је показатељ дубоких и непомирљивих разлика између Пекинга и Вашингтона, разлика које су потпуно логичан резултат америчког империјализма који не трпи могућност постојања других центара моћи.