Главнокомандујући Тихоокеанском флотом САД Семјуел Папаро иступио је у јавност са упозорењем да Вашингтон може пропустити назнаке припреме војне операције од стране Народноослободилачке армије Кине.

Он сматра да Пекинг може спровести све неопходне припреме под маском војних вежби, а САД не би могле знати да су крајње намере биле другачије, бар не пре него што буде прекасно.

Решење овог проблема, сматра Папаро, може подразумевати повећање употребе аутоматизованих платформи, беспилотних летилица и дронова морског базирања за детаљно осматрање војних активности Кине.

Позадина догађаја

Интересантно питање у овом погледу може бити — уколико је проблем разликовати војну вежбу од припреме за стварну војну операцију, како беспилотне летилице тачно могу бити од веће помоћи него осматрачки авиони? На крају крајева, сам Папаро говори да проблем није количина података који се прикупљају већ пре њихова двосмислена природа.

Једно могуће тумачење јесте оно према ком откривање припрема Кине за војну операцију уопште није циљ мреже дронова и аутоматизованих платформи које предлаже Папаро — мреже која веома подсећа на пројекат који је још у августу прошле године представила заменица министра одбране САД Кејтлин Хикс.

Ради се о мрежи аутономних система за управљање ударним беспилотним летилицама које ће бити повезане са системом складиштења и обраде података о војним циљевима, а који тренутно развија истраживачка агенција DARPA. Овај систем, требало би да унапреди постојећи војни софтвер Assault Breaker II како био он могао да одабере и до хиљаду циљева дневно у аутоматском режиму.

Другим речима, систем раног упозорења који наводно предлаже Папаро врло лако може бити само параван за имплементацију система који је у својој основи недвосмислено и неупитно офанзивне природе.