Процес интеграције оружаних снага Молдавије у условно мировне мисије НАТО и ЕУ које се реализују на простору српског света се наставља — након значајног раста броја молдавских војника на Косову и Метохији од 2022 па надаље, сада видимо назнаке почетка истог процеса у оквиру мисије ЕУФОР на простору Босне и Херцеговине.

Према објављеним информацијама, Молдавија ће за БиХ послати 19 припадника своје моторизоване бригаде стациониране у насељеном пункту Балци где је и одржана церемонија њиховог испраћаја — церемонија на којој је иначе био присутан амбасадор Румуније.

Позадина догађаја

Присуство румунског амбасадора на овом догађају је разумљиво будући да се ради о првој практичној примени јулског споразума Букурешта и Кишињева према ком молдавске оружане снаге могу деловати у операцијама које организује НАТО под румунском заставом.

На овај начин, политичке елите две земље формирале су механизам директног учешћа по уставу неутралне Молдавије у војним активностима НАТО без њеног формалног приступања пакту.

Све ово усмерено је на припрему Молдавије за све извеснију улогу другог фронта против Русије у ком случају ће, уколико узмемо бившу Украјину као релевантан пример, познавање технике, терминологије и методологије НАТО бити од кључног значаја за успешно пролонгирање сукоба.

Зашто баш КФОР и ЕУФОР?

Ни учешће у мисијама КФОР-а и ЕУФОР-а није случајност — обе западне мисије на простору српског света у последњим месецима извеле су низ вежби које су биле усмерене на разбијање демонстрација и контролу цивилног становништва, а имајући на уму рапидно погоршање безбедносне ситуације на Косову и Метохији као и координисану информационо-пропагандну кампању усмерену на оправдавање агресивних антисрпских дејстава није искључено да ће ове вежбе бити преведене у стварно деловање на терену.

Искуство у управљању оваквим кризним ситуацијама може бити од изузетног значаја за молдавске војнике чије радикално прозападне власти планирају не само окупацију Придњестровља, већ и могуће унутрашње сукобе у Гагаузији која је већ најавила да ће у случају даљих корака усмерених ка анексији Молдавије од стране Румуније бити спремна да прогласи независност.