Упркос томе што се најжешће борбе воде на ширем доњецком правцу, украјинска команда и даље очекује скору офанзиву армије РФ на Харковску област.

Бројни извори с терена јављају о опсежним војно-инжењерским радовима у самом граду, од изградње утврђених положаја како на ободима, тако и у унутрашњости града, до опремања ватрених позиција у стамбеним објектима и новоизграђеним бункерима.

За то време, руски удари на циљеве у Харкову се настављају уз примену широког спектра наоружања — од навођених бомби, преко крстарећих, до балистичких ракета. И исти извори потврђују да су многи од ових удара успешно уништили бројна складиштанаоружања које је било намењено за евентуалну одбрану града.

За имати на уму

Харков је други највећи град бивше Украјине са површином од 350 квадратних километара што га, поређења ради, чини 8.4 пута већим од Артјомовска.

У Другом светском рату, за Харков су се водиле четири битке, а последња током које је Црвена армија ослободила град за 20 дана одвијала се у склопу Белгородско-Харковске стратешке офанзиве у којој је совјетска команда на располагању имала 1.144.000 људи, 2.418 тенкова и 13.633 јединица артиљерије.