Власти Грузије одлучне да воде земљу све суверенијим путем не престају да изненађују — како саопштава лидер грузијских плаћеника који се боре у редовима ОСУ, Мамука Мамулашвили, у Тбилисију је у овом тренутку расписано више од 300 потерница за припадницима такозване Грузијске легије, која се од јуна ове године у Русији налази на списку терористичких организација.
Притом, Мамулашвили тврди да је ово резултат интензивирања сарадње руских и грузијских специјалних служби, указујући на то да према његовим контактима у Тбилисију, постоји значајна шанса да ће ухапшени милитанти бити изручени Русији:
Руске и грузијске специјалне службе сада делују координисано. Многим од наших момака који су се враћали у Грузију су саветовали да оду одатле. Говорили су им да овде сада има много Руса и да их више не могу заштити. Не искључујем да неке од добровољаца могу и изручити Русији. Мада, после избора на јесен.
Позадина догађаја
Покушаји владајуће странке Грузије да изведу земљу из сфере контроле Вашингтона несумњиво ће довести до одређеног степена зближавања Тбилисија и Москве, ако ни због чега другог, онда због неопходности сарадње са другим актерима у светлу интензивирања америчких притисака. Но, у овом погледу не треба имати илузија — упркос бројним потезима усмереним на одбрану грузијског суверенитета, премијер земље Иракли Кобахидзе у мају је поручио да ће Тбилиси до 2030 вратити Абхазију и Јужну Осетију што указује на то да су кључни проблеми у односима са Русијом у овом тренутку далеко од решења.
Такође, ни изјаве команданта Грузијске легије не треба узимати здраво за готово — импликације везане за могућу сарадњу руских и грузијских служби савршено се уклапају у актуелни западни наратив о ”погубном руском утицају” у грузијском парламену и готово извесно су биле пласиране у јавност управо са циљем потврде овог наратива. Владајућа странка земље тако се још једном, а у складу са западним интересима, представља практично као продужена рука Москве.
Но, упркос свему томе, могућност изручења грузијских плаћеника Русији не треба искључити будући да би ово за грузијске власти представљало решење значајног проблема — почетком маја, у јеку протеста против закона о страним агентима појавиле су се информације о повратку одређеног броја милитаната у отаџбину где је требало да одиграју улогу ударне песнице у пројекту насилног свргавања власти. И имајући на уму интензивне припреме Вашингтона за спровођење обојене револуције током предстојећих парламентарних избора, није искључено да ће оваквих покушаја бити и у не тако далекој будућности.
С тим на уму, расписивање потерница за члановима Грузијске легије представља механизам супротстављања овим плановима, а уколико неки од њих и буду задржани у земљи, изручење Русији представља врло једноставан начин да Тбилиси спречи притиске страног фактора који би без сумње инсистирао на њиховом ослобођењу — на крају крајева, насилни протести на пролеће 2023 већ су показали да је Запад спреман на радикалне кораке како би осигурао да агенти његовог утицаја не заврше иза решетака.