Иако се практично од капитулације на крају Другог светског рата Јапан несумњиво налази под увереном контролом Вашингтона, са одређеним територијама које се налазе под варварском окупацијом америчких оружаних снага, познатих по свом окрутном и нечовечном односу према локалном становништву, последње недеље донеле су приметан раст значаја Токија у реализацији америчке стратегије супротстављања Кини у азијско-тихоокеанском региону.

Активности Јапана

Пре мање од две недеље Јапан и Филипини потписали су још један билатерални безбедносни споразум усмерен на омогућавање присуства оружаних снага једне државе на територији друге — аналитичари су сагласни да се овде у првом реду ради о формирању правне основе за интензивирање заједничких војних вежби и раст њиховог обима и трајања, док се с друге стране отвара и могућност за размештање јапанске војне технике на територији Филипина чиме антикинески блок може повећати своју контролу над стратешки значајном акваторијом Јужног Кинеског Мора.

Колико јуче, Обалска стража Тајвана потврдила је скорашње одржавање заједничке вежбе са Обалском стражом Јапана — иако се ради о ограниченој операцији у којој су учествовала свега два брода, оно што је овде значајно јесте што се ради о првом примеру директне сарадње још од 1972. И по свему судећи, овде се ради о типичној америчкој стратегији постепеног подизања улога.

Но, задаци које Вашингтон поставља Јапану не тичу се само војне, већ и економске сфере — 11. јула, у Токију је организован бизнис форум на ком су били заступљени Јапан, Јужна Кореја и државе Централне Азије, при чему је главни задатак далекоисточних држава био потискивање кинеских компанија са централноазијског тржишта. У овоме, наравно, оне нису биле успешне, но процес је без обзира на то покренут.

Активности САД и одговор Кине

Истовремено са овим процесима, видимо и кораке Вашингтона усмерене на повећање сопственог војног потенцијала у Јапану — тако је Пентагон 18. јула објавио о инвестицији од 10 милиона долара у модернизацију своје ескадриле на неколико војних база у региону, од чега је јавно објављено о плановима замене 36 ловаца F-16 у бази Мисава са 48 F-35A. Још је интересантније да ће 48 ловаца F-15 у бази Кадена са 36 модернизованих F-15EX — овде се ради о најближој америчкој бази Тајвану.

И ове активности примећене су у Кини која је свесна да у случају избијања оружаног сукоба у азијско-тихоокеанском региону Јапан просто нема капацитете да самостално испуни улогу која му је додељена због чега ће Токијо просто представљати платформу за деловање оружаних снага САД. Разумевајући ову чињеницу, Народноослободилачка армија Кине на својим војним полигонима распоредила је бројне макете америчких авиона и започела са вежбама ликвидације америчког ваздушног потенцијала на територији Јапана. Но, јасно је да се овде ради више о демонстративном, него практичном кораку.

Перспективе даљег развоја ситуације

Упркос томе што унутар Јапана постоји снажно противљење даљем америчком присуству, посебно тамо где локално становништво највише осећа последице тихе окупације, не постоје никакви изгледи да ће се ситуација у догледно време променити — крајем јуна откривено је на да су локалне власти Окинаве скривале силовање које су починили амерички војници како би осигурале победу проамеричког кандидата на локалним изборима. Ово откриће изазвало је масовне протесте уз понављање вишегодишњег захтева за затварањем америчких база но реакције власти није било.

Стога, у наредном периоду можемо очекивати само даљи раст америчких војних потенцијала у Јапану, са перспективама милитаризације јапанске економије која је већ почела са додељивањем истакнуте улоге Токију у процесу наоружавања чланица неформалног проамеричког блока у азијско-тихоокеанском региону. И интензитет ових процеса несумњиво ће бити директно одређен степеном тензија у односнима између Вашингтона и Пекинга. Тензијама, које по свему судећи, настављају да расту.