Стара-нова председница Европске Комисије Урсула фон дер Лајен наставиће да води кључну бриселску институцију до 2029 у свом другом мандату. И њен програм више је него интересантан будући да се заснива на следећим тачкама:
- Подршка Кијеву“ колико год да је то потребно„
- Формирање позиције европског комесара за одбрану
- Покретање пројекта европског противваздушног штита
- Претварање ЕУ у „континенталну одбрамбену унију„
Последња тачка, јасно је, завређује највише пажње будући да она представља и коначну потврду тога да Европска Унија више није економски савез већ напротив, војни пакт у настајању.
У светлу овог саопштења, милитаризација континента о којој смо писали више пута у претходним месецима, као и распиривање ратне хистерије од стране многобројних европских званичника потврђују се као оно чиме смо их и сматрали — информационом припремом за оно што тек долази.
Шта ово значи за Србију?
Најављена трансформација ЕУ у војни савез, јасно је, остаје потпуно непомирљива са концептом војне неутралности као стратешког опредељења наше земље — и ово, бар на папиру, доводи у питање перспективу наставка евроинтеграција. У пракси, нажалост, ситуација се може показати знатно другачијом.
Политичка импотенција актуелних власти већ је осигурала блатантно нарушавање мораторијума на извођење војних вежби са другим државама — и ово, нажалост, представља снажну индикацију да званични Београд можда неће имати политичке воље и снаге да остане доследан у погледу свог стратешког опредељења.
Упркос томе, ова ситуација представља и можда јединствену прилику за све оне снаге — ма где се оне налазиле на политичком спектру, и биле оне у парламенту или на улици — да обнове јавну дебату о тзв европској будућности Србије и доведу у питање тренутни спољнополитички курс. Пред нама је ништа мање но питање да ли ћемо се наћи на правој страни историје.