Почевши од објављеног текста у британском The Daily Telegraph који сензационално објављује да НАТО ради на формирању плана за пребацивање америчке војске на руске границе у случају избијања великог сукоба, западни медији развили су опсесивно интересовање за ову вест, разматрајући детаљно улогу различитих европских лука (као што је Ротердам), или железничких пруга које пролазе кроз Немачку и Пољску.
Само што ова вест није заиста нова — о овоме су писали бројни аналитичари и медији током претходних више од шест месеци, практично од кад се у редовима НАТО интензивирала дискусија о такозваном војном Шенгену, те припреми за увођење истог која се реализује кроз пројекат војне мобилности.
Кратка хронологија догађаја
Постепено увођење војног Шенгена, односно, како британски лист то назива, спровођење плана за распоређивање америчких снага дуж руских граница можемо пратити још од последњих месеци 2023 када је Вашингтон закључио билатералне безбедносне споразуме са Скандинавским земљама чиме су њихове територије отворене за слободно кретање и размештање америчке војске.
Следећи значајан развој догађаја видимо у фебруару ове године када је железничка магистрала Rail Baltica званично укључена у НАТО пројекат војне мобилности, чиме је омогућен слободан транспорт НАТО снага из Немачке, преко Пољске на територију Балтика.
Свега неколико дана касније, објављено је о одржавању четири велике војне вежбе НАТО усмерене управо на војну логистику — Grand North, фокусирана на Норвешку, Grand Centre на Пољску, Grand South на Румунију и, у оквиру веће војне вежбе Steadfast Defender увежбано је и пребацивање НАТО снага у Литванију.
У марту, НАТО објављује о изградњи велике базе на румунској обали Црног мора, а америчка војна техника први пут пристиже у грчку луку Александрополис чиме се формира нова рута транспорта снага и технике преко Средоземног мора уз заобилажење Турске.
У априлу, милитантни блок започиње изградњу још једне базе на територији Финске, на свега 140 километара од руске границе, а инвестициони фонд ЕУ Connecting Europe Facility објавио је да ће у мају ове године почети радови на изградњи нове железничке пруге европског стандарда која ће повезати украјинска логистичка чворишта Чоп и Ужгород са транспортном инфраструктуром Словачке и Мађарске.
У мају, пољске луке Шчећин и Свиноујшће, такође уз помоћ фонда Connecting Europe Facility започеле су су пројекат модернизације вредан 8,7 милијарди евра, а у склопу НАТО програма војне мобилности — коначни циљ јесте оспособљавање пољских лука за пријем великих количина војне технике.