Догађаји у Грузији о којима смо детаљно писали у претходним данима, како се чини, имају своје одјеке и у Бриселу — реагујући на суверенистички потез владе у Тбилисију, Европска комисија одлучила је да донесе резолуцију која би осудила захтеве за транспарентношћу страног финансирања политичких НВО. Делује готово нестварно написати ту реченицу.
Но, ова резолуција била је блокирана од стране представника Мађарске и Словачке које су, напротив, похвалиле грузијски закон и напоменуле да би све чланице ЕУ требало да размотре механизме чвршће контроле над деловањем НВО финансираних из иностранства.
Шта предлажу Словачка и Мађарска?
Словачка делегација тако је предложила увођење лимита од 5.000 евра примљених из иностранства годишње чији би прелазак значио додељивање статуса страног агента датој НВО. Поред тога, Братислава планира да уведе обавезу детаљних финансијских извештаја за све НВО које примају донације.
Мађарска, с друге стране, која је још прошле године увела забрану финансирања политичких партија из иностранства поручила је да је транспарентност финансирања НВО нешто ка чему би све државе требало да теже и у складу с тим не види ни најмањи разлог зашто би Грузија била осуђивана и острацизована због својих суверених одлука.
Импликације
Уколико ствари поставимо онако како оне стоје, у свему овоме нема изненађења — Европска Унија као наднационална институција која је у овом тренутку практично потпуно подређена политичким интересима Вашингтона и под директном управом глобалистичких елита жели да осигура несметано функционисање устаљених механизама подривања националних суверенитета и манипулација јавним мњењем.
Јасно је да отпор овој пракси долази од стране суверенистички-оријентисаних чланица које су у овом тренутку у мањини, а и чији се лидери суочавају не само са политичким притисцима, већ и, како смо то видели, претњама по сопствени живот. И сви су изгледи да ће се овај сукоб наставити у догледној будућности.
Но, са свим тим на уму, још једном је тешко не запитати се — будући да је ово јавна тајна о којој сви све знају — зашто тачно Србија остаје на фамозном ”европском путу”? Можда, између осталог, баш због тога што нема закон налик грузијском.