Јучерашња талачка ситуација у Јеревану окончала се без трагичних последица — укључени у заузимање полицијске станице су задржани, а полицајци повређени у окршају налазе се у болници и предвиђа им се пун опоравак. Но, уколико сагледамо детаље и покушамо да дубље разумемо шта се догодило и зашто, наилазимо на далеко нејаснију ситуацију која може бити весник предстојећих мрачних времена за Јерменију која се сада налази дубоко у западној сфери интереса.
Ко је заузео полицијску станицу у Јеревану?
Прво велико питање без јасног одговора јесте ко стоји иза јучерашњег напада — према једној верзији догађаја, ради се о Бојевом братству које се представља као ултра-националистичка организација састављена од ветерана Другог рата за Карабах но о њиховом декларисаном родољубљу може се рећи много тога будући да је лидерство групе блиско актуелним властима које се несумњиво крећу путем предаје суверенитета и ликвидације јерменске државности.
Друга група о којој се говори јесте Сасна Црер која је у идеолошком погледу практично неразлучива од Бојевог братства с којим дели агресивну русофобију и која је 2016 извела готово идентичну операцију, мада далеко професионалније него што је то био случај јуче.
На крају дана, међутим, званичних података нема и власти одбијају да их објаве — једина реакција власти у овом погледу јесте била оптужба на рачун Москве (а, и како другачије у Пашињановој Јерменији) да су наративи о одговорности Бојевог братства руска пропаганда усмерена на то да ”оцрни организацију”. Замнимљиво тумачење будући да је 49 припадника организације ухапшено дан раније због илегалног поседовања оружја.
Перспективе
Тумачења аналитичара у овом погледу остају прилично мрачна — неки сматрају да ће инцидент који се одиграо бити искоришћен као повод за коначну ликвидацију сваке опозиције Пашињановој политици (уколико је то потребно, и оружаним путем).
Други, углавном јерменски аналитичари, нуде још мрачније тумачење тврдећи да су и Бојево братство и Сасна Црер пројекти Пашињанове власти израђени и реализовани уз менторство западних служби, а са циљем формирања милитантног антируског језгра које ће извршити државни удар по украјинском сценарију и претворити оно што остане од Јерменије после свих уступака Азербејџану у ново упориште русофобије са перспективом отварања новог фронта или, у најмању руку, интензивирања терористичког деловања.
Говорећи о томе, вреди подсетити се истраживања британског института за међународне односе из септембра прошле године које је указало на то да Запад треба да инвестира у јерменске сепаратистичке групе на југу Русије које су блиско повезане са јерменском мафијом и радикалним организацијама попут Бојевог братства и Сасне Црер.