Званични ресурси НОАК потврдили су да је завршена реформа некадашњих Снага стратешке подршке које сада укључују четири рода војске који, према речима кинеског лидера, Си Ђинпинга одговарају захтевима савременог ратовања.

Поред логистичких јединица које су постојале и раније, Снаге стратешке подршке сада укључују и Војно-космичке снаге које ће бити задужене за израду, лансирање, праћење и анализу података добијених са војних сателита.

Поред тога формиране су Снаге сајбер-простора које ће се бавити заштитом критичне дигиталне инфраструктуре Кине и развојем софтверских решења како за анализу бојног поља, тако и спровођење офанзивних операција у сајбер-простору.

Назад, и посебно интересантно, формиране су и Снаге информационе подршке којима је у свом обраћању кинески лидер посветио посебну пажњу, захтевајући од њихових припадника апсолутну лојалност држави.

Позадина догађаја

Ове значајне реформе усмерене на даљу модернизацију кинеске армије несумњиво су засноване на руском искуству СВО, али и на специфичностима азијско-тихоокеанског региона где се, примера ради, очекује далеко већи значај сајбер-ратовања него што је то случај у контексту СВО — бар судећи по инвестицијама Пентагона у ову сферу.

Међутим, посебну пажњу бисмо скренули на Снаге информационе подршке — чињеница да највећа армија света препознаје значај информационог фонта и предузима конкретне кораке усмерене на повећање својих капацитета у погледу информационог деловања представља снажну потврду тезе да је савремени сукоб готово увек хибридни по природи.

Игнорисати ову чињеницу значи препустити читаву једну сферу сукоба тоталној непријатељској контроли — и овде се налази поука за Србију чије се информационо деловање, нажалост, ограничава невештим операцијама спровођеним у интересима актуелних власти, а не државе у целини.