Ситуација на Блиском истоку, упркос привременом затишју које је уследило након успешног закључења споразума о примирју између Израела и Хамаса, остаје далеко од стабилне, што потврђују и скорашњи догађаји у Либану.

Током читаве претходне недеље, у Бејруту се одржавају масовни протести због одлуке власти да не дозволе слетање иранског авиона на аеродром у престоници — либански медији тврде да је ова одлука донета након захтева Тел Авива што доводи у питање независност актуелних власти, али и сам суверенитет државе.

Ову одлуку осудила је и Хезбола чији је портпарол поручио да се ради о „потчињавању премијера ционистичком притиску“ и „стварању преседана који ће охрабрити непријатеља да захтева веће уступке“.

Напад на мировњаке УН

А, колико претходне ноћи, група од најмање 25 маскираних починилаца извршила је напад на колону мировних снага УН, спаљујући неколико возила и рањавајући најмање једног официра.

Иако се Хезбола оградила од инцидента, описујући га као „хаотичан бунт“ који је нанео штету легитимном и мирном отпору политици актуелних власти, већ у првим часовима после инцидента Вашингтон је изнео оптужбе на рачун шиитске групе да стоји иза организације напада.

Позадина догађаја

Оно што у овом тренутку видимо у Либану јесте покушај коначне ликвидације Хезболе — након пада Башара Асада, шиитска група остала је одсечена од копнене везе са Ираном што је ограничило њено снабдевање на авио-транспорт. Односно, управо на оно што прозападне снаге у Бејруту предвођене председником Жозефом Ауном сада покушавају да укину.

Истовремено, оптужбе за организацију напада на снаге УН представљају покушај дискредитације политичког крила организације која и даље представља другу највећу парламентарну снагу у земљи.

Имајући у виду чињеницу да је Хезбола током претходних месеци претрпела болне губитке, те да се и сада налази у више него незавидном положају, јасно је зашто су одређене интересне групе одлучиле да је време за коначни ударац — ипак, како показују демонстрације у Бејруту, Хезбола и даље има значајну унутрашњу подршку и није искључено да ће покушаји њене ликвидације довести до дубоког раскола у либанском друштву, остављајући тако земљу на ивици грађанског рата.