Раније данас, у свом обраћању јавности поводом растућих војно-политичких тензија изазваних израелским ударом на ирански конзулат у Дамаску где је убијено неколико високих официра Корпуса чувара исламске револуције, врховни вођа Ирана Али Хамнеј поручио је да је Израел направио озбиљну грешку и да за то мора бити кажњен.

На ову поруку убрзо је одговорио Министар спољних послова Израела Израел Кац који је на платформи X (некадашњи Твитер) поручио да уколико Иран нападне са своје територије, Тел Авив ће у сопстеном одговору извести удар директно на циљеве у Ирану.

Но, сви су изгледи да Тел Авив није забринут за то одакле ће Иран извршити удар, већ пре да ли ће бити одабрани циљеви на територији Израела — док су сумње поводом овога постојале од почетка ескалације, чини се да је нервозу у Израелу изазвало саопштење Хезболе у ком се наводи да овог пута неће бити посредних напада.

Перспективе

Тензије између Ирана и Израела имају, без сумње, дугорочни карактер, и до сада, две државе су се показале као кадре да успешно одржавају ниво војно-политичких тензија на нивоу који неће дозволити ескалацију у директан оружани сукоб — овакав сукоб, не само да би имао потенцијално разорне последице за обе стране (тим пре уколико имамо на уму чињеницу да се ради о две незваничне нуклеарне силе које уколико и не располажу припремљеним нуклеарним арсеналом, имају све неопходне технологије да исти произведу у кратком року), већ би и неповратно изменио политичку мапу Блиског истока.

Стога, док се чини очигледним да ће до неке форме ескалације свакако доћи, шансе за отворен сукоб остају минималне, мада не и непостојеће. Стога, није искључено да ћемо у данима и недељама пред нама видети повратак Блиског истока у центар интересовања међународне јавности, а динамика догађаја пред нама у првом реду биће одређена даљим потезима Техерана.