Битка за Часов Јар
Простор око Часов Јара током јучерашњег дана остао је медијски најиспраћенији део фронта — на прилазу предграђу Канал у рејону пруге није дошло до значајних промена на терену. Овде, јединице ВДВ настављају да се утврђују на новим положајима и одбијају практично непрестане противударе ОСУ.
Имајући на уму моћни систем одбране који је изграђен око и унутар Часов Јара, као и предност терена коју има непријатељ, јуришна дејства ка унутрашњости Канала не треба очекивати пре него што група армије РФ која се налази у Ивановском избије на југоисточну периферију града.
Говорећи у томе, на простору западно и северозападно од Ивановског, ОСУ су започеле са повлачењем преко канала Северски Доњец – Донбас, минирајући простор иза себе. Но, прогласити победу је више него прерано — овакав потез у складу је са одбрамбеном доктрином украјинске команде која се заснива на идеји наношења максималних губитака противнику.
Армија РФ сада мора наћи начин да осигура безбедност својих инжењерских јединица које морају уклонити минска поља и поставити понтонске мостове, а све то док се непријатељска артиљерија налази на узвишењима. Ово само потврђује оно на чему инсистирамо од почетка битке за Часов Јар — операција која се налази пред руским снагама представљаће једну од најсложенијих у читавом досадашњем трајању СВО.
Славјанско-Краматорска агломерација
Такође се потврђује и теза да је почетак битке за Часов Јар уједно означио и почетак ако не прве фазе, онда бар припреме за стратешку офанзивну операцију армије РФ која за крајњи циљ има ослобођење Славјанско-Краматорске агломерације и последично избијање на западну границу РФ, односно њеног федералног субјекта, ДНР.
У овом погледу, руска авијација нанела је ударе по непријатељским положајима у Краматорску, а више извора пренело је вест о пребацивању појачања ОСУ, укључујући ту и милитанте нацистичких батаљона Азов и Кракен под Северск у циљу блокаде североисточном прилазу Славјанску.
Авдејевски правац
Ситуација остаје динамична и западно од Авдејевке где можемо испратити два главна правца борбених дејстава — северно, руске јединице настављају са покушајима да потисну ОСУ из Семјоновке при чему би успех у остваривању овог задатка практично означио и онемогућавање даљег задржавања присуства непријатеља у западном делу нп Бердичи.
Истовремено, армија РФ наставља са офанзивним дејствима западно од Тоњенког у правцу насељеног пункта Уманско — током јучерашњег дана, ВКС су ударом навођене бомбе велике разорне моћи уништиле брану на реци Дурнаја чиме је практично онемогућена комуникација између северног и јужног дела Уманског.
И док непријатељ може решити логистичке проблеме понтонским мостовима, изливање реке у ровове и друге одбрамбене положаје представљаће далеко озбиљнији проблем.
Линија Сватово – Кременаја
Тактички успеси руских снага забележени су и на источној периферији нп Терни где је након периода жестоких борби дошло да пробоја одбране ОСУ — резултат овога је улазак руских снага у село и учвршћивање на новим положајима.
На овом правцу, армија РФ покушава да потисне непријатеља са источне обале реке Жеребец и тако осигура уверену контролу и стабилну линију одбране дуж линије Торско – Јамполовка – Терни – Невско – Макејевка.