Ласточкино у сивој зони; џепови отпора ОСУ у АКХЗ; припреме за руску офанзиву у Запорошкој области; ракетни удари на Славјанск и Краматорск

Авдејевски правац

Током јучерашњег дана, Авдејевка је и званично прешла под руску контролу — упркос томе, према неколико извора, укључујући ту и званично саопштење руског Министарства одбране, џепови отпора ОСУ још увек постоје на територији коксаре АКХЗ, а с обзиром на руску контролу над практично свим кљчуним тачкама, сви су изгледи да се групе непријатеља крију у подземним комуникацијама.

Успеси у АКХЗ ставили су и суседно Ласточкино у домет руске артиљерије, услед чега се ОСУ повлаче даље на западпод ударима руске авијације у правцу Орловке. За то време, руске снаге напредују ка Ласточкином и развијају успех северно од Оптиног — по свему судећи, план руске команде је да успостави линију фронта на линији Ласточкино – Северно.

Ореховски правац

У другој половини дана, армија РФ започела је са припремама за офанзиву широким фронтом на ореховском правцу — најжешће борбе водиле су се северозападно од Вјербовог, као и за насељени пункт Работино где су руске снаге примениле широк арсенал наоружања, од ударних дронова и артиљерије до навођених бомби и тешких система ракетне артиљерије ТОС-1 Солнцепек.

До краја дана, практично свинепријатељски положаји на ореховском правцу нашли су се на мети руске артиљерије, а неколико положаја ОСУ под Работином прешло је под руску контролу што је потврђено снимцима заробљених припадника ОСУ — ипак, с обзиром на мањак снимака са средстава објективне контроле, тачна линија фронта у овом тренутку остаје непозната.

Ваздушни удари

Значајна логистичка чворишта наперијатеља на артјомовском правцу, градови Славјанск и Краматорск нашли су се на мети комбинованог ракетног напада армије РФ — међу употребљеним наоружањем нашли су се системи ракетне артиљерије дугог домета, балистичке ракете испаљене из система Искандер, као и крстареће ракете Х-22 које су лансирали руски стратешки бомбардери.