Током јучерашњег дана, бројни веродостојни руски извори потврдили су раније наводе о моћном противудару армије РФ на окупираним територијама Курске области, притом са значајним успесима — на територији Глушковског рејона, непријатељ је успешно потиснут од значајних комуникација и насељених пунктова, а повратак контроле над државном границом у овом тренутку чини се само питањем времена.

Враћајући контролу над насељеним пунктовима Зељони Шљах и Нижни Клин, јединице армије РФ опколиле су непријатеља у селу Толсти Луг, а сличну ситуацију видимо и око насељеног пункта Плехово у Суџанском рејону где су такође потврђени значајни тактички успеси руских снага.

Све ове промене на терену указују на то да је армија РФ преузела иницијативу, а са даљим продорима усмереним на кључне комуникације у приграничним областима, тактички неуспеси с којима се ОСУ у овом тренутку суочавају лако се могу претворити у стратешку катастрофу.

Но, као и увек, победу не треба проглашавати прерано — пред армијом РФ још увек се налазе сложени задаци које ће бити неопходно решити, а пре ослобођења Суџе и успостављања над магистралним путем Риљск – Корењево – Суџа, о стратешком поразу ОСУ тешко да може бити речи.

Позадина догађаја

Догађаји у Курској области неодвојиво су повезани са изузетно динамичним развојем ситуације на покровско-кураховском и торецком правцу, односно ширем доњецком фронту, и то не само због тога што је инвазија непријатеља представљала покушај одвлачења руских снага од Покровска, већ и због тога што је овај план, како је скоро откривено могао бити успешан да није било изванредне анализе и одлучности начелника Генералне оперативне управе руског генералштаба, генерал-пуковника Сергеја Фјодоровича Рудског.

Када је постало јасно да се операција ОСУ више не може сматрати провокацијом извиђако-диверзантских група, већ оперативним продором у дубину руске територије, Рудскои је преузео на себе планирање даљих дејстава армије РФ — након пажљиве анализе расположивих података, генерал-пуковник изнео је тезу да ОСУ немају капацитете да избију на оперативни простор, те да је у складу с тим неопходно прихватити репутационе губитке, истовремено повећавајући притисак на доњецком правцу.

Перспективе даљег развоја догађаја

Према неким руским изворима, губици које су ОСУ претрпеле у Курској области сада се већ могу поредити са резултатима прошлогодишње ”контраофанзиве” на јужном фронту — колико су ове процене оправдане у овом тренутку остаје отворено питање, но судећи по многобројним снимцима стотина јединица уништене технике непријатеља, као и значајним стратешким резервама које се суочавају са врло стварним ризиком од блокаде и потпуног уништења, јасно је да ће ова авантура скупо коштати Кијев.

Потпуни пораз ОСУ у Курској области тако би представљао двоструки удар на планове украјинске команде. С једне стране, основни стратешки циљ смањења притиска на доњецком правцу не само што није остварен, већ је тачно управо супротно — армија РФ преузела је апсолутну иницијативу и већ се у овом тренутку може похвалити одређеним стратешким успесима. С друге стране, евентуално повлачење ОСУ из Курске области анулирало би и медијску победу коју је Кијев остварио успешним пробојем преко границе.

Стога, сви су изгледи да непријатељ неће лако одустати, већ ће, напротив, улагати значајне напоре у максимално продужење свог присуства на руској територији, макар оно било сведено на узак појас уз границу. Но, ова ситуација може се показати као погодна за армију РФ која ће тако имати прилику да ефикасно и систематично уништава непријатељске резерве, што ће не само осигурати задржавање иницијативе на доњецком фронту, већ и створити погодне услове за евентуални прелазак у офанзиву у Запорошкој области.