Извори како из САД, тако и из Чада потврдили су да су власти западноафричке државе предале Вашингтону писмо у ком се захтева окончање америчког војног присуства и обустава даље војне сарадње бар у форми у којој је постојала до сада.
Позадина догађаја
Но, више је него прерано прогласити победу суверенизма у Чаду — као што смо писали раније, успешан војни пуч у Нигеру и формирање Савеза држава Сахела који је пре десетак дана спровео прве координисане антитерористичке операције учинили су теме антиколонијализма и панафриканизма неким од најзаступљенијих у јавном дискурсу Чада.
И опозиционе партије су препознале ово, формирајући своје предизборне кампање око управо ових питања, тако осигуравајући подршку млађих гласача међу којима је идеологија суверенизма широко распрострањена.
Стога, актуелне власти биле су приморане да одговоре — и одговор је стигао у промени реторике која је постала далеко ближа опозиционој. Стога, није изненађење што бројни амерички аналитичари сматрају да је окончање војног присуства САД у Чаду само привремена мера, те да ће након избора, ова одлука бити повучена.
И овај сценарио не можемо искључити, но тешко је не приметити да би овакво поигравање са гласачима могло имати озбиљне последице по унутрашњу стабилности у земљи, тим пре што се политички најактивнији део становништва већ угледа на грађане Нигера који су свргли прозападне власти и одабрали пут суверенитета.