Данас у поподневним часовима одјекнуле су прве експлозије израелских бомби на територији Рафе, последњег насељеног пункта у који оружане снаге Израела још увек нису ушле.
Овоме је претходило више него индикативно затварање границе од стране Египта, као и избацивање израелских летака изнад југоисточног дела града у којима се становници позивају да напусте град.
Према званичним информацијама израелске стране, у овом тренутку се планира евакуација 100.000 становника Рафе у импровизовану хуманитарну зону на територији енклаве, но иако се ова цифра можда чини значајном, она представља мање од 10% становништва града на граници са Египтом. Другим речима, ова мера неће бити довољна да се спречи хуманитарна катастрофа услед инвазије која се у овом тренутку чини готово извесном.
Које су перспективе даљег развоја ситуације?
Као и у ранијим периодима, САД своје противљење инвазији ограничавају на испразну реторику без планова за икакво конкретно деловање, а судећи по реакцији Египта који се фокусирао на спречавање масовног егзодуса пре него на противљење инвазији, помоћ неће доћи ни из Каира.
Иранске прокси-снаге давних дана су показале да не могу да се носе са перспективом директног сукоба са Израелом без директног учешћа Ирана који, с друге стране, остаје релативно пасиван у ишчекивању расплета саге о могућој нормализацији односа Саудијске Арабије и Израела на иницијативу Вашингтона.
Другим речима, Палестинци су још једном препуштени сами себи, а није потребно посебно напомињати да Хамас нема капацитета да се супротстави инвазији.
Стога, у овом тренутку једино преостало питање јесте да ли ће појас Газе наставити да постоји у макар неком облику или ће бити анкетиран од стране Израела — интензивирање напора Кине и Русије да се Палестини одобри чланство у УН у том погледу нису гаранција будући да би и у идеалном случају ово значило чланство Палестинске аутономије са Западне обале која је давних дана окренула леђа својим сународницима из Газе.