Потпарол Кремља Димитриј Песков саопштио је новинарима да се американоцентрични свет окончава, те да наступа период плурализма, укључујући и у међународним економским односима.
До ове изјаве долази у светлу најмање два значајна догађаја која представљају снажне ударце на политику Вашингтона по питању енергената.
Наставак дедоларизације
Пре само неколико дана, потврђено је да Уједињени Арапски Емирати тренутно преговарају са 15 држава о трговини нафтом у националним валутама — нешто што је за америчку спољну политику „смртни грех“ који су у прошлости починили лидери као што су Садам Хусеин, Муамер Гадафи и Башар Асад.
УАЕ су још у септембру ове године извршили своју прву продају која није била плаћена у доларима — радило се о више од милион барела нафте које је Индија платила у рупијима.
Смањење светске производње нафте
Други ударац долази из Саудијске Арабије која је објавила да ће са почетком 2024. смањити производњу нафте на милион барела дневно — овај потез подржала је Русија која ће у истом периоду смањити сопствену производњу на 500.000 барела дневно.
Овај потез договорен је у тренутку када Вашингтон покушава да повећа количину нафте на светском тржишту путем употребе сопствених стратешких резерви, али и делимичног уклањања санкција уведених против нафтног сектора Венецуеле.
Све ово указује на чињеницу да је доминантна контрола Вашингтона над светском економијом заиста дубоко угрожена и сви су изгледи да ће она наставити да слаби док се све више држава окреће суверенистичкој политици.