Чини се да Норвешка није ништа научила из примера свог јужног нордијског суседа Данске у погледу цене подређивања националних интереса диктату који стиже из Вашингтона — у протеклих неколико дана, више локалних извора јавило је о напорима Осла да убрзано изгради већи број склоништа која би могла бити употребљења у случају објаве ратног стања, а власти земље имплицитно су потврдиле ове наводе објављујући јуче о поновном усвајању закона о обавезној изградњи склоништа у свим новим стамбеним објектима.

Индикативно је да до овог развоја догађаја паралелно са појављивањем навода да САД планирају да обнове војно присуство на хладноратовској бази Олавсверн на крајњем северу Норвешке — овај комплекс у власништву норвешке морнарице (Sjøforsvaret) представља једну од најбоље заштићених подземних база на свету са водама фјордова које су издубиле пећине испод до 270 метара камена на дужини већој од километра и као такве представљају погодан објекат за базирање одређених типова подморница.

Позадина догађаја

Комплекс Оалвсверн био је у активној употреби, укључујући ту и од стране америчке морнарице од времена хладног рата када је био тајна база, све до 2002. године са формалним затварањем комплекса 2009. О могућој обнови и повратку америчких снага разговара се још од 2020. године, али без посебног успеха. Сада, рад на овом питању, према тврдњама бројних извора је убрзан.

Док су информације о Олавсверну и даље у значајној мери ограничене, објављене фотографије указују на то да ће подморничким пећинама бити неопходна модернизација како би оне могле да приме савремене нуклеарне подморнице америчке морнарице и врло вероватно ово представља највећу препреку обнављању операција на овом стратешки значајном објекту.

Интересовање Вашингтона за повратак у хладноратовску базу у потпуности је разумљив — овај објекат који се налази северно од поларног круга може бити у потпуности интегрисан у арктичку стратегију Пентагона објављену у јулу прошле године, која предвиђа даљу милитаризацију Арктика и повећање америчког војног присуства као изазов тренутној доминацији Русије у региону.