Нови командант КФОР-а, а исти метод рада — италијански генерал Енрико Бардуани практично још увек није ни званично преузео команду над снагама КФОР-а на окупираној територији наше јужне покрајине, а већ је био укључен у планирање и реализацију вежбе која се одигравала између 9. и 11. октобра у јужном делу Косовске Митровице у сарадњи са Специјалном полицијском јединицом мисије ЕУЛЕКС.

Свега три дана касније, 14. октобра, исте снаге извеле су заједничко надлетање севера Косова и Метохије хеликоптерима, према званичним саопштењима са циљем упознавања са топографијом патролних подручја и усавршавањем вештина навигације.

Већ 20. октобра одржана је нова вежба контроле нереда, овог пута на територији НАТО базе Ново Село која се налази на свега 17 километара од Косовске Митровице.

Позадина догађаја

Вежбе које је КФОР организовао у првим данима и недељама мандата новог главнокомандјућег снагама мисије представљају наставак низа сличних догађаја које у сличном интензитету можемо пратити још од августа када је више од 1.000 војника и 300 оклопних возила зајденичке групе КФОР/ЕУФОР учествовало у војној вежби Quick Response на територији Босне и Херцеговине, а у непосредној близини граница Републике Српске. Ова вежба, како је тада саоштено, била је усмерена на разбијање демонстрација, те организацију оружаних патрола у насељеним пунктовима.

Већ почетком септембра, регионална команда КФОР-а Исток са седиштем у америчкој бази Bondsteel организовала је још једну вежбу контроле нереда на којој је увежбавано разбијање демонстрација, уклањање барикада, као и употреба специјалних средстава као што су сузавац и шок-бомбе.

Вредан помена је и састанак у централној бази КФОР-а Camp Film City који је на иницијативу тадашњег команданта мисије Озкана Улуташа одржан са учешћем амбасадора држава чланица НАТО, а у циљу дискусије текућих активности КФОР-а — по свему судећи, овде се радило просто о уводу за Конференцију о безбедности и координацији (Security & Coordination Conference) у централној бази западне команде КФОР-а Camp Villaggio Italia са учешћем представника мисије ЕУЛЕКС, као и командира тзв косовске полиције* и тзв граничне управе*. Након ових догађаја, патроле мисије КФОР на северу Космета приметно су интензивиране.

Све ово указује на то да се формално мировна мисија НАТО на окупираној територији наше јужне покрајине активно припрема за драматично погоршање безбедносне ситуације, очекујући притом експлозију народног отпора који ће, судећи по низу војно-полицијских активности које можемо пратити у претходна три месеца, разбити силом и у координацији са шиптарским оружаним групама.

И ово несумњиво представља озбиљан разлог за забринутост, али и разлог за повећану пажњу српских безбедносних и обавештајних служби које могу благовремено открити планиране провокације сецесионистичких структура и њихових западних покровитеља. Но, да ли ће Београд имати довољно политичке воље да повуче адекватне потезе и спречи сукоб пре него што до њега дође у овом тренутку остаје отворено питање.