Још од самог почетка СВО, јасно је да се НАТО припрема за могућу ескалацију сукоба на територији бивше Украјине у велики рат на територији Европе који ће укључити директну конфронтацију између колективног Запада и Русије — припреме за ову могућност огледале су се примарно у милитаризацији источних пољских граница, информационој кампањи која је припремала европску јавност на растућу претњу оружаног сукоба, те повлачењу европских чланица пакта из Уговора о конвенционалним оружаним снагама у Европи.
Истовремено са овим активностима, у редовима НАТО интензивирана је дискусија о такозваном војном Шенгену, споразуму који би омогућио оружаним снагама блока да се крећу и распоређују на територијама држава чланица и партнера без експлицитне дозволе локалних власти, и без обзира на могуће препреке које би произилазиле из националних закона.
Војни Шенген је током 2023 у некој мери већ почео да се спроводи — с једне стране, транспортна инфраструктура на северу и истоку Европе укључена је у такозвани НАТО пројекат војне мобилности који је својеврсна претеча војном Шенгену, а с друге, Вашингтон је посредством низа билатералних безбедносних споразума осигурао слободан приступ сопствених снага бројним војним објектима у Скандинавији.
Све ове различите активности допринеле су комплексу војних вежба које је НАТО реализовао у периоду између фебруара и априла 2024, а које су биле усмерене управо на војну логистику блока у субарктичком, црноморском, балтичком и северноевропском региону. И мада су ове војне вежбе сада окончане, активности НАТО чланица које тешко да се могу тумачити другачије него као припрема за сукоб се настављају.
Припрема САД за мобилизацију
Након више од пола века неформалне суспензије, амерички закони који предвиђају обавезну војну регистрацију мушакараца не само да су поново почели да се примењују, већ су и проширени одлуком Конгреса од 14. јуна ове године.
Према новоизгласаном закону, почевши од овог лета, сви мушкарци у САД узраста између 18 и 26 година биће аутоматски регистровани и уписани у војни регистар.
И овде се не ради само о прагматичном приступу овом проблему — аутоматска регистрација значиће да ће поновна примена закона који су испрва осмишљени да олакшају мобилизацију проћи практично незапажено у широј јавности. И амерички медији свакако делују у складу с тим циљем — до сада, Fox News је једина већа медијска кућа која је пренела ову информацију.
Литванија уводи обавезно служење војног рока са 17 година
Говорећи о припремама за мобилизацију, морамо се осврнути и на посебно драматичну одлуку литванског Сејма (парламента) о увођењу обавезног војног рока и обавезне војно-медицинске обуке за све мушкарце непосредно по окончању школовања, односно, са 17 година.
Почевши од ове године, сертификати о завршеној војној обуци постаће обавезни документ без ког неће бити могуће било продужити образовање (на факултету или вишој школи), било ступити у радни однос.
Притом, посланици који су предложили и подржали овај закон не крију да је он заснован на анализи искуства Кијева у тренутном сукобу са Русијом. Један од посланика отворено је поручио медијима:
Поуке из украјинске ситуације недвосмислено показују да држава мора бити спремна за сукоб са далеко већим непријатељем.
Пољска затвара границу и припрема склоништа
У тексту који смо објавили јуче, такође смо се осврнули и на назнаке новог таласа милитаризације пољско-белоруске границе, бар судећи по оним информацијама које се појављују јавности — у претходним недељама, пољске власти објавиле су о низу инцидената који су се одиграли на граници, а министар одбране Пољске Владислав Косињак-Камиш поручио да, упркос значајним улагањима, пољска граница са Белорусијом остаје незаштићена, имплицирајући тако могуће нове инвестиције у војну инфраструктуру на истоку земље.
Потврдити ово, међутим, је изазован задатак, будући да оружане снаге Пољске блокирају приступ приграничним регијама, а судећи по СМС порукама које су послате на све телефоне који се налазе у близини границе, непоштовање блокаде може довести до тога да присутни војници отворе ватру. И ова блокада омогућава Варшави да настави са активностима у приграничним регијама без знања шире јавности о тачној природи онога што се тамо догађа.
Најзад, интересантна вест долази и од градоначленика Варшаве, Рафала Тжасковског, који је саопштио да је пољска престоница започела се уградњом агрегата и формирањем залиха воде у склоништима широм града. Но, у погледу овог саопштења, вероватније је да се ради о информационој кампањи која још једном тежи да припреми Пољаке за могући будући сукоб, него о стварној припреми за употребу склоништа.
Норвешка припрема залихе житарица за кризне ситуације
Интересантне вести долазе и из Норвешке где су власти објавиле о плану формирања залиха житарица за кризне ситуације које могу довести до „озбиљног колапса система међународне трговине„. Наравно, није потребно посебно коментарисати какве природе могу бити „кризне ситуације“ о којима се говори у Ослу.
Осло ће у наредним годинама проширити своје капацитете за складиштење житарица како би достигла циљ — до 2029, Норвешка мора имати 82.500 тона житарица, односно довољно за три месеца потрошње без увоза или нових приноса.
Дејства НАТО на нивоу блока
Раст војних расхода
Најзад, говорећи о догађајима на нивоу читавог блока НАТО, у 2024 очекује се даљи раст војних расхода за 10.9% чиме ће укупан износ уложен у припрему за предстојећу сукоб достићи невероватних 1,4 трилиона долара.
Према званичном извештају пакта, у овом тренутку 23 од 32 чланице достигле су циљ војних расхода од 2% БДП-а, при чему неке од држава (као што су Пољска и Литванија) знатно премашују овај показатељ.
Проширење зона деловања
Такође је битно приметити да је од последњег квартала 2023 НАТО значајно проширио географију својих дејстава — остављајући за сада по страни растуће интересовање пакта за Азију, о чему ће бити више речи у наредним данима, овде бисмо се осврнули на ауторски текст главнокомандујућег руском морнарицом, Александра Моисијева који тврди да је у току стварање услова за примену силе против Русије са океана, а посебно са арктичког правца.
Притом, он скреће пажњу на повећану активност деловања НАТО у акваторијама Баренцовог и Балтичког мора у близини Кољског полуострва, као и недалеко од обала Камчатке и Владивостока.
Превођење нуклеарних снага НАТО у стање борбене готовости
Одлазећи генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг такође је саопштио да се у редовима пакта води дискусија о могућем превођењу нуклеарних снага блока у стање борбене готовости, а са циљем „слања поруке о томе да је НАТО нуклеарни савез„.
Он додаје да се НАТО у блиској будућности може суочити са два нуклеарна противника, Русијом и Кином, и да ће ово довести до одређених последица због чега државе чланице блока активно модернизују своје нуклеарне арсенале и средства за примену нуклеарног оружја.