Радикално прозападна председница Молдавије и можда најлојалнија марионета колективног Запада Маја Санду састала се са новопеченим лидером русофобског блока Европе, француским председником Емануелом Макроном — главна тема разговора, очекивано, била је Русија, као и интензивирање сарадње Париза и Кишињева у сфери безбедности.
Током разговора, Санду се пожалила Макрону да Русија покушава да контролише Молдавију посредством ”енергетског уцењивања”, организације протеста и припреме државног удара — и о овим тачкама се може много тога рећи, почевши од чињенице да је раскидање економских веза Кишињева и Москве (укључујући ту и сарадњу у сфери енергетике) спроведено искључиво на иницијативу владе Маје Санду.
И управо је оваква политика, као и потпуно свесна ликвидација сопствене пољопривреде довела до раста народног незадовољства и почетка протеста пољопривредника који и даље трају, а чије легитимне захтеве Кишињев не само игнорише, већ и одбацује као, као што видимо, утицај Москве.
С друге стране, Макрон је најавио отварање мисије француског Министарства одбране у Кишињеву чији ће главни задатак бити обука молдавских војника.
Позадина догађаја
Наставак антируске политике Кишињева у овом тренутку тешко да представља изненађење, а и оптужбе које је Санду изнела представљају добро познате аргументе Кишињева који води активну борбу против традиционалних проруских расположења у држави, а посебно у аутономној покрајини Гагаузији која упркос свим покушајима власти остаје доминантно рускојезична.
И док је одбацивање протеста пољопривредника који су доведени до колективног банкрота као ”организованих из Москве” теза коју Санду понавља од почетка демонстрација, оптужбе за планирање државног удара морамо читати у светлу како скорашњих локалних избора на којима је владајућа партија остварила катастрофалан резултат, али и предстојећих председничких избора на којима ће се Санду суочити са озбиљном конкуренцијом у виду све снажније Социјалистичке партије, али и политичких снага са упориштем у Гагаузији.
Другим речима, Санду већ припрема терен за могући неповољан исход — уколико прозападне снаге изгубе изборе, неповољан резултат може бити приписан покушају државног удара. А, ово врло лако може довести иначе нестабилну унутрашњу ситуацију у Молдавији до тачке усијања.
С друге стране, говорећи о Макрону, очигледно је да је њему додељена улога дежурног русофоба у ЕУ са задатком управљања сателитима Запада на постсовјетском простору, што у овом тренутку подразумева како Молдавију, тако и Јерменију — но, ово по свему судећи представља утешну награду за потискивање Француске из Африке од стране самог Вашингтона који је оценио Макрона као некомпетентног да се супротстави даљем расту руског утицаја на континенту.