Офанзивна операција армије РФ
Током јучерашњег дана, ситуација на ономе што сада несумњиво можемо назвати кураховским правцем прошла је кроз драматичне промене — армија РФ извела је успешну офанзивну операцију, напредујући јаким моторизованим снагама на запад од Красногоровке, скрећући на југ пред Александропољем и улазећи у Остро. Ове јединице среле су се са снагама које су оствариле тактичке успехе на источним ободима Максимилијановке чиме је затворен обруч око непријатељских снага југозападно од Красногоровке.
Након губитка везе са позадином, јединице ОСУ које су остале опкољене на овом простору изгубиле су сваку координацију услед чега је дошло до потпуног колапса организованог отпора — према последњим информацијама, мале издвојене групе непријатеља и даље пружају хаотичан отпор, углавном несвесне шире ситуације на терену, док друге полажу оружје и тако избегавају ликвидацију. Но, простора за сумњу нема — ова територија сада се налази под увереном контролом армије РФ.
Интензивирање борби дуж линије контакта
Поред ове маестралне офанзивне операције коју генерал-пуковник Андреј Николајевич Мордвичјов може додати на растући списак својих успеха, дошло је и до приметног активирања руских снага дуж читаве линије контакта — локалне офанзивне операције забележене су у рејону Невељског, Нетајловог, Карловке, као и на линији Украјинск – Горњак – Желано Друго.
Извори са терена такође су потврдили и раст интензитета деловања руске артиљерије — на мети удара нашли су се бројни непријатељски положаји, као и кључне комуникације и објекти инфраструктуре од Цукурина на северу, до Курахова на југу.
Перспективе даљег развоја ситуације
Јучерашњи догађаји на кураховском правцу илуструју неколико значајних чињница — на првом месту, овде видимо још један успех тактичког приступа генерала Мордвичјова који се темељи на флексибилности главног правца офанзиве. Другим речима, у случају успеха непријатеља да пружи ефективан отпор, правац офанзиве се премешта на другу слабу тачку — у овом случају, практично непосредно након што се битка за Селидово претворила у низ артиљеријских дуела, руске снаге кренуле су у офанзиву из Красногоровке, остварујући успехе ту.
Друго, изванредно изведени офанзивни маневри још једном су представили истинске потенцијале блокаде непријатеља — у само једном дану, руске снаге су успоставиле контролу над територијама које би у случају фронталног напада захтевале дане, ако не и недеље борби. И у вези са тим, сви су изгледи да примарни тактички циљ руских снага на кураховском правцу у овом тренутку остаје потискивање ОСУ из Желаног Другог у циљу опкољавања непријатељских снага које се налазе западно од Невељског.
А говорећи о стратешким циљевима, ту можемо очекивати тешке борбе усмерене на пробој непријатељске одбране на линији Горњак – Зорјано – Александропољ у циљу избијања на Курахово након чијег ће ослобођења снаге ОСУ на читавом јужнодоњецком правцу остати одсечене од примарних логистичких рута на које су се ослањале још од периода 2014/2015.