Према писању како српских, тако и шиптарских медија, почевши од 1. новембра, илегалне оружане формације КБС и званично су преузеле управљање над аеродромом у селу Думош (42.841876, 21.220188), недалеко од Подујева. Лидер оружаног крила терористичких структура који себе назива министром одбране Ејуп Маћедонци овим поводом поручио је:
Овај корак јача присуство КБС у региону Лабско поље и Гољак, осигуравајући додатну безбедност за становнике ове области, као и бољу и бржу подршку за хитне реакције и операције у случају цивилних ванредних ситуација.
Позадина догађаја
Политичко крило илегалних КБС које себе назива министарством одбране још је почетком марта донело одлуку о предаји овог објекта на коришћење терористичким јединицама — сам аеродром, судећи према скорашњим сателитским снимцима налази се у релативно добром стању, а током своје пређашње историје имао је и војну и спортску намену, што значи да је опремљен минималним капацитетима за ефикасно коришћење.
Друго је питање која може бити његова намена с обзиром да КБС у овом тренутку немају ваздушну компоненту, а чак и званични планови сепаратистичких структура у Приштини који се реализују уз свесрдну помоћ САД и Велике Британије набавку првих хеликоптера смештају тек у период 2025-2028. Имајући на уму тренутне капацитете илегалних шиптарских формација, једине летилице које се могу наћи на овом објекту јесу ударно-извиђачке беспилотне летилице турске производње Bayraktar TB2.
Но, постоје назнаке да су турске БПЛ већ деловале са овог објекта, притом нарушавајући ваздушни простор изнад централне Србије — нешто више од месец дана након што су сепаратистичке структуре објавиле о плановима предаје аеродрома у Думошу илегалним КБС, ПВО Војске Србије октрила је званично неидентификован објекат на 5.500 метара висине изнад Ваљева, што је управо оптимална оперативна висина Bayraktar-а.
Имајући на уму скорашњи раст активности ВС и жандармерије дуж административне линије управо на подујевском правцу, није искључено да су сепаратисти из Приштине одлучили да формално објаве о почетку експлоатације од аеродрома у припреми за употребу турских БПЛ у циљу осматрања кретања, положаја и дејстава оружаних снага Србије.
У прилог овоме говори и чињеница да је свега недељу дана раније Регулаторни орган за електронске и поштанске комуникације на Косову* (ARKEP) издао дозволу компанији Starlink за пружање услуга сателитског интернета на окупираној територији наше јужне покрајине — а, како је показало искуство СВО, систем Starlink показао се као не само компатибилан већ и врло погодан како за управљање БПЛ, тако и за предају прикупљених информација у командне центре.