Током претходних недељу дана, званични Токио објавио је о неколико корака које је тешко тумачити другачије него као припрему за предстојећу ескалацију у Тајванском мореузу — најупечатљивији међу њима несумњиво је формирање новог и шестог по реду ракетног пука који ће бити стациониран у рејону насељеног пункта Урума на Окинави, на око 600 километара од обала Тајвана, али и 600 километара од кинеских поморских база.
И Јапан се неће зауставити ту — формирање седмог ракетног пука у рејону града Оита (око 900 километара од обала Кине) најављено је за 2025, а припреме су већ у току.
Поред тога, на острво Јонагуни (свега 100 километара од Тајвана, односно 350 од обала Кине) пребачена је јединица специјалиста за радиоелектронску борбу са нескривеним задатком изучавањем система комуникација које користи Народноослободилачка армија Кине.
Ка директној управи Вашингтона
Паралелно са овим догађајима, у јапанским медијима појавили су се наводи да ће у предвечерје трилатералног самита Токио – Манила – Вашингтон бити потписан нови билатерални безбедносни споразум Јапана и САД који ће Пентагону дати нова овлашћења у погледу координације војних операција у азијско-тихоокеанском региону што ће укључивати у директно управљање јапанским снагама.
Све ово тешко да се може тумачити другачије него као припрема за ескалацију — и процеси које сада видимо у азијско-тихоокеанском региону практично су реприза онога што смо видели на источном крилу НАТО у годинама које су претходиле почетку СВО. Кина је овога свесна, и нема сумње да ће предузети одређене кораке примењујући лекције које је научила на грешкама Москве.