Безбедносне службе Грузије упозоравају на озбиљну радикализацију протеста уз учешће грузијских нациста који су се борили у редовима ОСУ као ударне песнице у покушају насилне смене власти

Унутрашњи сукоб грузинске председнице (иначе бивше амбасадорке Француске у Тбилисију) и државног парламента због закона о страним агентима који се нашао на мети озбиљних удара колективног Запада и с њим повезаног НВО сектора, прети да ескалира у жестоке нереде са потенцијално далекосежним и трагичним последицама по грузијску државност и суверенитет.

Како саопштавају безбедносне службе Грузије, организатори протеста који се у западним медијима представљају као млади, проевропски и продемократски оријентисани студенти, планирају најмасовнији протест до сада за суботу, 11. мај, а оно што изазива посебну забринутост јесте то што је започет процес повратка дела грузијских нациста из редова ОСУ назад у отаџбину — и према мишљењу грузијских безбедњака, управо они ће представљати ударну песницу планираних нереда.

Позадина догађаја

Дестабилизација унутрашње ситуације у Грузији започела је 15. априла, када је НВО сектор уз подршку прозападних опозиционих странака започео демонстрације против закона о страним агентима који би захтевао од свих НВО финансираних из иностранства да буду потпуно транспарентне у погледу извора својих средстава и да приликом јавног политичког деловања истичу чињеницу да делују уз финансијску подршку трећих актера — ради се о закону који је већ на снази у САД, али и у неким другим државама укључујући ту, рецимо Русију и Киргизију.

Но, како се чини, колективни Запад није спреман да ослаби своју контролу над Грузијом — прошле године, идентичан предлог закона заустављен је председничким ветом због чега су парламентарци овог пута у сам текст закона укључили клаузулу о његовом имунитету на блокаду председнице.

Овај потез, као и усвајање закона у првом читању допринели су радикализацији протеста и њиховој све насилнијој природи уз паралелни раст политичких притисака на грузијски парламент. Пре недељу дана, Вашингтон је покушао да искористи своју меку моћ како би утицао на одбацивање закона, и са тим циљем позвао је представнике грузијске скупштине да посете САД, но овај позив је одбијен. И по свему судећи, Запад је сада одустао од покушаја компромиса и одлучио се на реализацију обојене револуције уз насилну промену власти и могућу концентрацију моћи у рукама председнице француског држављанства.

Наше претходне објаве на тему ситуације у Грузији можете читати на нашем сајту