Четрнаест држава окупљених на платформи под називом Индо-пацифички економски оквир (Indo-Pacific Economic Framework или IPEF) потписале су нови економски договор који је усмерен на, како се наводи у званичном саопштењу, супротстављању кинеској економској доминацији, повећавању отпорности ланаца снабдевања и проналажењу одговора на могућу несташицу полупроводника у будућности.

Позадина догађаја

Иза ових циљева налази се нескривени почетак нове фазе хибридног рата против Пекинга чији је главни стратешки циљ смањење учешћа Кине у светској економији у циљу припреме за евентуално интензивирање санкционе политике.

Фокус на полупроводнике је такође више него индикативан имајући на уму да је неприкосновени лидер у овој индустрији Тајван чији су гиганти TSMC и UMC два највећа произвођача на свету која контролишу 20% укупне светске производње и 50% светског тржишта.

С обзиром на ову чињеницу, упозорење Вашингтона на ризик од несташице полупроводника у будућности тешко можемо тумачити другачије него као упозорење на даље погоршање безбедносне ситуације у Тајванском мореузу и њену могућу ескалацију у оружани сукоб који би имао катастрофалне последице по глобалне ланце снабдевања напредним чиповима.