Након релативно дугог периода неодређености и спекулација који је уследио након погибије бившег председника Ирана Ебрахима Раисија и потоње победе реформистичког кандидата Масуда Пезешкиана, нова влада исламске републике најзад је формирана, а њен састав може указати на могуће правце будуће политике Техерана.
Упркос израженом, али и очекиваном незадовољству јавности, нову владу карактерише прилично стабилна равнотежа снага и релативно једнака расподела моћи — приметна заступљеност конзервативних снага указује на то да је Пезешкиан одлучио да избегне отворен сукоб са политичким неистомишљеницима и пронађе пут компромиса. И управо ово јесте основни узрок незадовољства шире јавности — и реформисти и конзервативци сматрају да су недовољно заступљени у тренутном саставу владе.
Подела моћи по устаљеним линијама
Догађаји из претходних недеља и месеци у значајној мери су наговестили нови састав владе — безбедносне и обавештајне структуре остале су под контролом конзервативних снага и политичара блиских Корпусу чувара исламске револуције, док су министри задужени за унутрашња питања одабрани из редова реформиста. Подела управо по овим линијама била је нешто што је постало видљиво још крајем јула када су именовани први чланови председничког кабинета.
Постоји и неколико изузетака — на позицији Министра спољних послова коју је у привременој влади држао Али Багери, зет врховног вође Ајатолаха Алија Хамнеја сада се нашао Саид Абас Арагчи, реформиста који је за време мандата претходних реформистичких председника био амбасадор у Јапану, Финској и Естонији. Судећи по његовим ставовима и досадашњим саопштењима, главни правац његовог деловања биће рад на смањењу санкционог притиска кроз обнављање односа са колективним Западом, почевши од оних држава у којима је радио у прошлости.
С друге стране, на месту Министра унутрашњих послова нашао се Ескандар Момени, официр Корпуса чувара исламске револуције и бивши главнокомандујучи 25. дивизије Карбала иранских специјалних снага — Момени је такође одиграо централну улогу у разбијању демонстрација које су уследиле након смрти Махсе Амини 2022 због чега су реформистичке снаге биле посебно разочаране његовим именовањем на значајну позицију.
Импликације
Коначно објављивање састава владе потврдило је оно о чему се спекулисало у претходном периоду — конзервативне и реформистичке снаге Ирана успеле су да постигну неку врсту компромиса, иако се о већини његових детаља у овом тренутку може само спекулисати. Ипак, имајући на уму повлачење конзервативаца из министарства спољних послова, као и министарства енергетике, чини се основаним претпоставити да се курс који су зацртали Ебрахим Раиси, Амир Абдолахијан и Али Шамхани бити промењен.
Но, колико ће дубоке те промене бити, шта ће оне значити за односе Ирана са Русијом и Кином, као и положај Ирана у оквиру организација као што су ШОС или БРИКС показаће време. Истовремено, имајући на уму значајну заступљеност конзервативних снага у новој влади, јасно је да оштрих заокрета неће бити, а нови курс Техерана врло вероватно ће бити јаснији тек кроз неколико месеци.