Док амерички председник Доналд Трамп и његова администрација настављају са сензационалистичким саопштењима која указују пре на обуставу подршке Зеленском лично као лојалисти Демократске странке него на одустајање од украјинског пројекта, у Европској Унији покренути су озбиљни разговори на тему неприхватљивости мира.

Тако је шефица европске дипломатије Каја Калас и отворено поручила да је у овом тренутку неопходно интензивирати војну помоћ Кијеву, а не разговарати о миру, а према тврдњама самог Зеленског, Кијев је започео преговоре са европским лидерима о перспективама наставка финансирања ОСУ у случају окончања дотока средстава из Вашингтона.

А колико данас, у предвечерје трилатералног састанка са лидерима САД и Велике Британије, француски председник Емануел Макрон поручио је да је Париз спреман да преузме улогу гаранта безбедности Европе, али и гаранта даље подршке Кијева.

У вези с тим, на предстојећем самиту у Вашингтону, Макрон и Стармер покушаће да осигурају подршку САД плану увођења европске мировне мисије у Украјину упркос томе што је на скорашњим преговорима у Саудијској Арабији Москва недвосмислено поручила да је ово неприхватљиво.

Позадина догађаја

Све ово остаје апсолутно усклађено са давно разрађеним стратешким планом Пентагона према ком Европа до 2027. године мора постати способна да самостално ратује против Русије — стога, о било каквој промени политике према Москви не може бити ни речи, већ само о прерасподели офанзивних капацитета колективног Запада.

Притом, јасно је да ће централну улогу у овом процесу играти амерички војно-индустријски комплекс од ког ће зависити како даља милитаризација Европе, тако и даље испоруке војне технике Кијеву.