Након јучерашњег састанка председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана са премијером Ирака Мухамедом ал Суданијем, званично је потврђено потписивање неколико споразума, мада је главна пажња посвећена економском „Путу развоја“.
Но, јасно је да међународна пажња коју је овај састанак добио није била усмерена на економске споразуме — и незванични извори блиски Анкари, односно Багдаду врло брзо саопштили су о потписивању споразума који дефинише заједничке војне акције усмерене против Радничке партије Курдистана у планинској регији на северу Ирака.
Ови извори појашњавају да се Багдад сложио да својим снагама блокира границу са Сиријом како би одсекао снаге РПК од њихових сународника из самопрокламоване Рожаве, допуштајући оружаним снагама Турске да формирају тампон-зону ширине 30 километара од турско-ирачке границе.
Позадина догађаја
Док затварање границе са Сиријом несумњиво игра одређену улогу у погледу онемогућавања снабдевања РПК оружјем, техником или чак људством са територије тзв Рожаве, сви су изгледи да се ради о на првом месту политичкој мери.
Курдске снаге у Сирији представљају једну од најефикаснијих америчких прокси-снага на Блиском истоку и њихово укључење у сукоб против Турске лако може довести до нове ескалације тензија на линији Вашингтон – Анкара — подсећамо, САД су ишле толико далеко у одбрани курдских снага у Сирији да је америчка авијација оборила турски дрон.
Другим речима, за Ердогана је посебно значајно да изолује зону борбених дејстава и тако онемогући уплитање Вашингтона који је, како се чини, дао зелено светло за спровођење операције у Ираку — врло вероватно у замену за допуштање чланства Шведске у НАТО.