Покровски правац

Након уласка руских снага у Мемрик, југоисточно од Селидова, дошло је до очекиваног повлачења непријатељских снага из Карловке, и последичног успостављања руске контроле над читавим Карловским резервоаром.

Поравнање линије фронта на овом правцу омогућило је ослобођење Галициновке и Долиновке, као и наставак офанзиве у правцу Лесовке и Украјинска који се налазе на прилазима Курахову — посебно значајном логистичком чворишту кроз које пролазе руте које воде како ка положајима ОСУ око Доњецка, тако и ка упориштима непријатеља на јужнодоњецком правцу. Стога, овакав развој догађаја представљаће истовремени удар на практично целокупно присуство ОСУ на територији ДНР јужно од Часов Јара.

А говорећи о логистичким чвориштима непријатеља, руске снаге остварују напредак и у Селидову, где се утврђење у градској болници у најмању руку налази у сивој зони што сведочи о рапидном повлачењу ОСУ са најзначајнијих утврђених положаја у граду. И мада битка за Селидово неће бити окончана једнако брзо као битка за Новогродовку, сви су изгледи да она неће достићи ни размере битке за Артјомовск из 2022-2023.

Јужнодоњецки правац

Поред удара на снабдевање ОСУ, у последњим данима видели смо и значајно приближавање руских снага Водјаном (северно од Угљедара), као и Пречистовки (западно). Ови маневри армије РФ представљају још један аргумент у прилог тези да руска команда планира да реализује сценарио опсаде Угљедара који се у последњим данима налази на мети жестоких ваздушних и артиљеријских удара.

У медијима су се такође појавили снимци присуства руске пешадије на територији рудника Јужнодоњецки 1, на мање од 3 километра од градске линије Угљедара. И мада су сви изгледи да се руске снаге још увек нису учврстиле на територији рудника, говорити о утврђењу под контролом ОСУ више није могуће. Десантне јединице армије РФ такође су извеле неколико дрских упада у Водјано што доводи у питање способности ОСУ да у средњој перспективи задрже контролу над стратешки значајним насељеним пунктом.

Карта пожара око Угљедара

Перспективе даљег развоја ситуације

Уколико руске снаге успоставе контролу над Водјаном, логично је очекивати даљи продужетак офанзиве у правцу суседне Богојављенке кроз коју пролази последња рута која гарнизон у Угљедару повезује са позадином. Успеси на овом правцу означиће оперативно опкољавање Угљедара, после чега ће физичка опсада бити само питање времена, и то не посебно дугог будући да ће контрола над Водјаним значити руско присуство северно од града, а борбе које за циљ имају заобилажење непријатеља са запада већ се воде и тактички успеси већ су остварени.

Узимајући у обзир развој ситуације на Покровском правцу, постоје изгледи за макар привремену стабилизацију фронта по линији ПокровскСелидовоКураховоБогојављенкаПречистовка, но, уколико одбрана ОСУ настави да колабира као што је то сада случај, можемо очекивати и јуриш руских снага ка границама ДНР и са последичним избијањем на Дњепропетровску област.

Имајући на уму чињеницу да смо прошле недеље видели и активност руских снага северно од Урожајног, у правцу Велике Новосељовке, није искључено да је руска команда поставила циљ ослобођење читавог југа ДНР. И ово није немогуће — након ослобођења Угљедара, Мирнограда и Покровска, и у неку руку, Велике Новосељовке, ОСУ више неће контролисати ни један већи насељени пункт јужно од Часов Јара што ће драматично отежати организовање ефикасне одбране, тим пре уз губитак кључних комуникација.

У случају реализације овог сценарија, сви су изгледи да ће армија РФ покушати да успостави моћну одбрамбену линију дуж граница ДНР, истовремено преусмеравајући фокус ка Часов Јару, Константиновки, и најзад Славјанско-Краматорској агломерацији, после чијег ће ослобођења бити могуће говорити о перспективама контроле над читавом територијом ДНР.

Админ у овом тренутку нема приступ свом рачунару, стога нове оперативне карте са свим променама у зонама контроле објављујемо од 9. септембра