Како саопштавају оружане снаге Тајвана, током 2024 Вашингтон ће на територију острва испоручити 38 тенкова M142 Abrams, 11 система ракетне артиљерије HIMARS уз пропратну опрему и муницију, као и 81 противтенковски ракетни систем BGM-71F. Но, ово ће представљати само први део најављеног пакета помоћи — наредне године очекује се испорука још 42 Абрамса, као и 18 ХИМАРС-а, са коначном испоруком од још 28 Абрамса у 2026.
Импликације
Најављивање ове више него озбиљне америчке донације несумњиво представља само још једну потврду онога о чему смо више пута писали — сви покушаји смањења тензија који су предузети као резултат сусрета кинеског и америчког лидера, Си Ђинпинга и Џоа Бајдена окончани су без резултата, а покушаји успостављања комуникације између Народноослободилачке армије Кине и оружаних снага САД поново су замењени провокацијама и звецкањем оружјем.
Такође је тешко не приметити да су најављени кораци конципирани тако да осигурају завршетак модернизације оружаних снага Тајвана до 2027 — године за коју низ извора тврди да представља крајњи рок после ког ће Пекинг одустати од идеје мирног уједињења и приступити реализацији војног решења тајванског питања.
Но, остављајући спекулације по страни, нема сумње да ће Кина ове кораке Вашингтона оправдано протуматичити не само као непријатељске, већ и као свесно и опасно приближавање црвеним линијама Пекинга — на крају крајева, кинески званичници (укључујући ту и оне војне) више пута су наглашавали да даље наоружавање Тајвана није прихватљиво.
Слично и Русији пре 2022, и Кина има искрене интересе да избегне сукоб и реши тајванско питање дипломатским путем — но, деловање САД драматично смањује простор за дипломатију и отвара врата за примену силе. Свакако, ситуација још увек није дошла до тачке неповрата, но нема сумње да се изгледи за сваки други исход из дана у дан смањују.