
Традиционалне тензије између Индије и Пакистана још једном се налазе у вртоглавом порасту док се ситуација убрзано приближава тачки усијања — у овом тренутку, обе државе сазивају савете за националну безбедност, заједничка граница је затворена, а војни аташеи протерани. Власти у Делхију отишле су и корак даље депортујући све грађане Пакистана из земље. Но, како је све ово почело и ка чему води?
Хронологија догађаја
Актуелна криза започела је 22. априла када је на простору области Џаму и Кашмир дошло до терористичког напада у ком је убијено 26 људи, а рањено још 17 — у брзој реакцији власти, у регији је уведен режим противтерористичке операције и распоређене су јаке војне снаге предвођене главнокомандујућим индијском Северном армијом, генерал-пуковником Сучендром Кумаром.
Премијер земље Нарендра Моди окарактерисао је трагедију као терористички напад, што је потом потврдила организација Фронт отпора која је преузела одговорност за напад — ради се о регионалном огранку пакистанске исламистичке групе Лашкар е Таиба која као свој циљ наводи припајање целе територије Кашмира Пакистану.
У касније одржаном заседању Безбедносног кабинета индијске владе, како тврди генерални секретар Министарства спољних послова, утврђено је постојање директних веза између напада и званичног Исламабада, услед чега је Делхи објавио о увођењу драконских мера у форми одговора.
Кораци Индије
Индијске власти тако су суспендовале Споразум о водама Инда из 1960. задајући озбиљан ударац водној безбедности Пакистана која је у огромној мери зависна од овог документа — бројни аналитичари већ су упозорили на могућност драматичне несташице воде у већем делу државе. Истовремено, одлука о затварању главног граничног прелаза Атари-Вага практично је пресекла основне трговинске руте на које се Исламабад ослањао.
Поред тога, пакистански војни аташе проглашен је персоном non grata, док је индијски војни аташе повучен из Исламабада. Такође је донета и одлука о моменталном укидању виза за све грађане Пакистана којима је дат рок од 48 часова да напусте Индију.
Најзад, Делхи је објавио о сазивању Савета за националну безбедност који ће данас разматрати даље кораке.
Реакција Пакистана
Званични Исламабад у овом тренутку остао је неуобичајено суздржан у јавним наступима — основна порука стигла је од министра одбране Хаваје Асифа који је најавио састанак Комитета за националну безбедност којим ће председавати премијер Шехбаз Шариф, и на ком ће се донети одлука о ”прикладном одговору” на кораке Делхија.