Раније овде недеље, министар енергетике Бугарске Владимир Малинов поручио је за медије да постоји шанса да ће гасовод Балкански ток већ 20. децембра престати са радом услед очекивања Софије да Гаспром који је закупио све капацитете гасовода до 2039 неће бити у могућности да плати транзитне трошкове услед нових антируских санкција уведених 21. новембра, а којима се специфично блокира рад Гаспром банке.
Уколико Гаспром не пронађе алтернативни начин плаћања, или се заинтересоване стране — пре свега, Србија и Мађарска — не изборе за привремено изузеће Гаспром банке из новог санкционог пакета, Бугарска ће обуставити транзит на дан када се наредна уплата очекује.
Импликације
Овакав сценарио могао би имати катастрофалне последице по српску и мађарску економију које се у великој мери ослањају на увоз јефтиног руског гаса упркос критикама које долазе из западних центара моћи — обустава рада Балканског тока, а посебно у децембру када се потрошња ближи годишњем максимуму представљаће болан ударац на енергетску безбедност наше и нама суседне државе.
Без могућности за брз проналазак замене Балканском току, а посебно не по тренутно важећим ценама, Београд и Будимпешта биће приморани да отворе стратешке залихе у циљу привремене стабилизације унутрашњег тржишта, но ово решење не само што је више него ограниченог трајања, већ ће у средњој перспективи само додатно нарушити енергетску безбедност услед немогућности ефикасног попуњавања залиха.
И док су радикално прозападне снаге региона очекивано поздравиле могућност затварања Балканског тока, умеренији политичари у Софији указују на то да би овакав сценарио значио око 150 милиона евра мање у бугарском буџету на годишњем нивоу.
Поред тога, неки аналитичари сматрају да ће очекивани удар на Мађарску, а у мањој мери и Аустрију бити довољни да осигурају изузеће од санкција које би омогућило наставак рада гасовода — у том случају, колективни Запад и даље би могао користити новонасталу ситуацију да услови Београд и Будимпешту да започну процес тзв диверсификације извора енергије, можда посредством потписивања уговора са САД или, што би за државе Балкана било нешто повољније, Азербејџаном.