Како саопштава руски амбасадор у Сенегалу Димитриј Кураков, званични Дакар изразио је интересовање за куповину руских хеликоптера и сарадњу са руским специјалистима који би обучили сенегалске пилоте и пружали техничку помоћ у одржавању и ремонту летилица.
Поред тога, амбасадор је најавио и формирање сенегалско-руске комисије за економску сарадњу која ће омогућити не само повећање руских инвестиција у Сенегал, већ и, како се наводи, размену знања и искустава из најразличитијих области.
Импликације
Веома је интересантно да је армија Сенегала посебно нагласила да жели да користи руске хеликоптере управо у мировним мисијама — ово је значајно будући да је управо спонзорисање ових активности од стране америчке амбасаде представљало главни механизам осигуравања утицаја Вашингтона на сенегалске оружане снаге.
С тим на уму, прелазак на руску технику може се тумачити као корак усмерен ка смањењу зависности од Вашингтона и последичног расту сенегалског суверенитета.
Уколико овоме додамо и најављено продубљивање економских веза, постаје јасно да је тренутна политичка ситуација у Сенегалу све само не једнозначна — званични Дакар, који се, како смо више пута поменули, налази у рањивој позицији, приморан је да балансира између захтева Запада и суверенистичких и антиколонијалистичких захтева јавности која је изгласала председника који је обећао управо крај западне контроле над земљом.
Главно питање стога постаје да ли ће сенегалске власти имати довољно одлучности и снаге да се одупру притисцима Запада и наставе да раде на суверенизацији своје државе или ће пак одлучити да пођу линијом мањег отпора и замене једну колонијалну метрополу (Париз) другом (Вашингтон).