Економисти који прате трговински рат Кине и САД и не увек једнозначне економске односе две државе приметили су интересантну правилност — почевши од фебруара ове године, Пекинг активно продаје обвезнице америчког трезора. У том периоду, Пекинг је смањио своје залихе америчких обвезница за чак 18,6 милијарди долара у јануару, 22,7 милијарди у фебруару и 7,6 милијарди у марту.
У истом овом периоду, Пекинг је повећао своје златне резерве на 2.262,5 тона, но овде се ради о дугорочној стратегији кинеске економије — златне резерве стабилно се повећавају већ 17 месеци за редом.
Зашто је ово значајно?
Оно што кинеско-америчке односе чини посебно сложеним и вишезначним јесте дубока економска повезаност две државе која функционише као можда и најмоћнији механизам одвраћања у погледу ескалације њихове конкуренције у отворен сукоб.
Но, са растом војно-политичких тензија између Пекинга и Вашингтона, немогућношћу постизања компромисних решења по низу кључних питања и континуираном и све агресивнијом политиком довођења у питање кључних националних интереса Кине, економски односи две земље све су подређенији политичким.
У том смислу, постепено смањење удела долара у кинеским резервама уз истовремено континуирано повећавање златних резерви представља изузетно снажан сигнал будуће нестабилности, далеко снажнији него што је то случај са демонстративним војним вежбама или запаљивом реториком војних званичника.