Још једном видимо практичну потврду тезе да Вашингтон нема савезнике, већ само потчињене сателите од којих очекује апсолутну послушност — управо то је довело до појављивања тензија у односима САД и Индије након што је Делхи потписао договор са Техераном о десетогодишњим инвестицијама у стратешки значајну иранску луку Чабахар у Оманском заливу.

Свега неколико часова након што су две стране објавиле о постигнутом договору, Бела кућа издала је званично саопштење у ком се наводи:

Свако ко разматра пословне споразуме са Ираном мора бити свестан могућег ризика од санкција.

Позадина догађаја

На тај начин, Вашингтон је отворено запретио једном од својих најважнијих партнера у Азији које је више пута покушавао да интегрише у своје неформалне антикинеске савезе.

Но, чини се да је управо одбијање Делихја да заузме агресивнији став према Пекингу и довела до одређене фрустрације Вашингтона — колико прошле недеље појавили су се наводи о формирању новог војно-безбедносног савеза у азијско-тихоокеанском региону у ком је Индија замењена Филипинима.

Што се тиче реакције Делхија на америчке претње због сарадње са Ираном, министар спољних послова Субрахманјам Џаишанкар поручио је да је став Вашингтона ”кратковид” те да су и САД саме свесне да је постигнут договор вишеструко користан за читаву регију.

Овај развој догађаја изузетно је интересантан будући да указује на тенденцију Индије да, упркос традиционално добрим односима са Западом, води суверенију политику, а бескомпромисан хегемонистички став Вашингтона врло лако је може гурнути у још драматичнији заокрет. Стога, чини се да је америчка политика заиста кратковида, на више начина од једног.