Како пише амерички лист The Wall Street Journal, у Пентагону наставља да расте забринутост због чињенице да су се беспилотне летилице америчке производње показале веома лоше у зони СВО.

У тексту се тако наводи да су мали дронови компанија Skydio и VeloMotors који су требали да представљају конкуренцију кинеском DJI Mavic 3 изузетно рањиви на ометања сигнала средствима за радиоелектронско ратовање, а што је још више забринуло Пентагон јесте апсолутно идентичан степен рањивости ударних БПЛ Switchblade који су својевремено представљани као ново чудесно оружје, а у пракси су се показали неупотребљивим.

Најзад, упркос свим средствима која су уложена у истраживање и усавршавање индустријских процедура, америчка индустрија још увек не може да парира кинеској у погледу укупне цене производње беспилотних летилица — од малих комерцијалних, до великих ударних.

Импликације

Док се објављени текст примарно фокусира на поређење америчке беспилотне индустрије са кинеском, он испушта из вида још једном светског лидера у овом пољу — ради се, наравно, о Ирану чији су се ударни Шахеди (који се у Русији производе под именом Герањ) одлично показали у погледу баланса трошкова њихове производње и ефикасности.

Иран је у том погледу можда и значајнији пример будући да се не ради о економској суперсили са напредном индустријом високих технологија каква је Кина — напротив, ради се о држави која је под вишегодишњим санкцијама и која за своје успехе може захвалити само домишљатости сопствених инжењера и научника који су се показали као једни од најбољих на свету.

Ово само показује да без обзира на све изазове, беспилотна авијација остаје сфера наменске индустрије у којој се сиромашније земље могу такмичити са најбогатијим и у тој конкуренцији чак и однети победу. И управо овде лежи поука и за Србију.